11 Ocak 2021
1034
ABONE OL

Uluslararası Bodrum Bale Festivali

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve ülkemizin ilk ve tek bale festivali olan Uluslararası Bodrum Bale Festivali her ülkeden ve kültürden sanatseverleri bir araya getiriyor. 

Uluslararası Bodrum Bale Festivali

Bodrum’un en önemli simgelerinden biri olan Bodrum Kalesi her yıl Uluslararası Bodrum Bale Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Türkiye’den ve dünyadan seçkin bale ve modern dans yapıtlarını buluşturan Uluslararası Bodrum Bale Festivali sanatın en zarif halini sanatseverlerle buluşturuyor. Bodrum’un tarihi dokusu eşliğinde ayrı bir deneyim sunan Uluslararası Bodrum Bale Festivali farklı ülkelerden birçok dans topluluğunu ağırlıyor.

Uluslararası Bodrum Bale Festivali, kendi alanlarında dünyada hayranlık uyandıran çok özel topluluklara ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en profesyonel dans topluluklarından biri olan Gürcü Ulusal Balesi ile dünyada Flamenko Kraliçesi olarak kabul edilen Aida Gomez ve Dans Topluluğu, 2019’da festivalin özel konukları arasında yerini almıştı.

Folklorik Temalar, Modern Koreografiler

Her yıl sanatseverlerin karşısına zengin bir program ve büyüleyici performanslar ile çıkarak gerçek bir sanat şöleni yaşatan Uluslararası Bodrum Festivali 17 yıldır düzenleniyor. Festival, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde başlıyor. 

2019 yılında 60 dansçı ve 10 müzisyenden oluşan ve dünyanın en profesyonel dans topluluğu olarak kabul edilen Gürcistan Sukhushvili Ulusal Balesi yaklaşık iki saat boyunca ritmik ve tempolu danslarla sanatseverlere unutulmaz anlar yaşatmıştı. Gürcü Ulusal Balesi, folklorik temaları modern koreografileriyle harmanlayan gösterileri ile Gürcü insanının savaş, kahramanlık ve aşk hikayelerini ritmik ve tempolu danslar eşliğinde sanatseverlerin beğenisine sunmuştu.

Festivalin devamında ise Şehrazat Balesi izleyici ile buluştu. Armağan Davran’ın libretto ve koreografisi ile sahnelenen Şehrazat, etkileyici anlatımıyla dikkat çekiyor. İki perdeden oluşan eserde Sultan Şah Levend’in oğlu Behram ile şehrin ünlü tüccarı Mahmud’un kızı Zühre’nin aşkları ele alınıyor.

Festivali Saran Flamenko Ateşi

Dünyada “Carmen” performansıyla bilinen ve küçük yaşlarda dansla tanışan İspanya Ulusal Balesi’nin dansçılarından Flamenko ustası ve ödüllü koreograf Aida Aguda Gömez’in direktörlüğünü üstlendiği Aida Gomez Dans Topluluğu ile Flamenko ateşi Bodrum’da yanmıştı.   

Festivalin son performansı ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin genç ve dinamik grubu Modern Dans Topluluğu İstanbul’un dans-drama eseri ile gerçekleşmişti.

Giselle Balesi’nin koreograf Aysun Aslan tarafından modern bir dans drama şeklinde izleyiciyle buluşan “Jizel” adlı eseri seyirciye son derece dinamik ve coşkulu anlar yaşatmıştı.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
2 Ekim 2022 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Ekim 2022 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Eylül 2022 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
KONAKLAMA
Bodrum Yalıçiftlik Otelleri
GEZİ REHBERİ
Türkbükü Gidilecek Mekanlar

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
Bodrum'da 3 Tenor Konseri Düzenlendi