13 Aralık 2022
628
ABONE OL

Mutlaka İzlenmesi Gereken Netflix Belgeselleri

Dizi ve filmlere muhteşem bir alternatif olan Netflix belgesel filmleri hem keyifli dakikalar geçirmenizi hem de ufkunuzu açmanızı sağlar. Netflix platformunda izlenebilecek en iyi belgeselleri, her zevke uygun olarak seçenek sunar. Bu nedenle En iyi Netflix belgeselleri konusunda araştırma yapanlar için kapsamlı bir yazı hazırladık. Teknolojiden spora, yemekten seyahate mutlaka izlenmesi gereken Netflix belgesellerine göz atabilirsiniz.  

Mutlaka İzlenmesi Gereken Netflix Belgeselleri

Doğal Yaşam ve Hayvan Belgeselleri

Planet Earth (IMDb: 9,4)

Planet Earth, BBC yapımı bir doğa belgeselidir. İzleyicisi milyarları bulan bir yapım olan Planet Earth’de mağara, çöl, dağ ve kutuplar gibi konular işlenir. 11 bölümden oluşan bu belgesel, Netflix belgesel dizileri arasında yer alır. Yaşadığınız dünyanın farklı boyutunu görmek isteyenler bu belgeseli izleyebilir.

Africa (IMDb: 9,0)

Vahşi yaşamı merak edenlerin mutlaka izlemesi gereken bir hayvan belgeseli olan Africa, isminden de anlaşılacağı üzere Afrika kıtasının ayak basılmamış yerlerini ve insanların yaşadığı lokasyonları gözler önüne serer. Aynı zamanda izleyiciye kıtanın pek çok farklı yerinde yaşayan vahşi hayvanları görme fırsatı verir.

Müzik Belgeselleri

Duru Olmak

Netflix’in ilk müzik belgeseli olma niteliği olan “Duru Olmak”, çağdaş müziğin bilindik isimlerinden olan Nükhet Duru’nun ortalama iki yıl süren “Hikayesi Var” isimli albümünün üretim sürecini ve Duru’nun hayatını anlatır. Belgeselde, Türkiye’nin önemli sanatçıları arasında bulunan Nükhet Duru’nun hayatının bilinmeyenleri anlatılır. Aynı zamanda belgesele konuk olan Ata Demirer, Kenan Doğulu, Teoman, Sıla ve Zeynep Bastık gibi sanatçılar ile yapılan röportajları da keyifle izleyebilirsiniz.

This Is Pop (IMDb: 6,9)

This Is Pop, festivallerin, erkek müzik gruplarının ve Auto-Tune’un etkisi gibi pek çok konuyu ele alır. Bu belgesel dizisi ile dönemine damga vuran isimleri ve favori parçaların arkasında yatan öyküleri öğrenebilirsiniz.  

Suç Belgeselleri

Dirty Money (IMDb: 8,1)

Bu araştırmacı dizi, emisyon testinde yapılan hilelerden maaş günü kredilerine kadar kurumsal açgözlülük ve yozlaşmanın meydana getirdiği eylemleri gözler önüne serer.

Made You Look: A True Story About Fake Art

Hileli Sanat: Gerçek Bir Sahtecilik Hikayesi (Made You Look: A True Story About Fake Art) belgeseli, Barry Avrich yönetmenliğinde çekilmiştir. Amerika’nın en büyük sanat merkezlerinden biri olan Knoedler Galerisi’nde gerçekleşen sahtecilik hikayesini anlatır. 90 dakika boyunca sahte sanatçılığın perde arkasında meydana gelen olaylar anlatılır. Kaliteli kurgusu ve içeriği olan belgesel, iftiraları ve davaları gün yüzüne çıkarır.

Yemek Belgeselleri

Chef’s Table (IMDb: 8,6)

Chef’s Table, dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren şeflerin yaratıcı dünyasını izleyiciler ile buluşturan eğlenceli bir Netflix belgeselidir. “The World’s 50 Best Restaurants” listesinde bulunan Michelin yıldızlı restoranların şeflerini tanıma fırsatı yakalayıp onların mutfak sırlarını öğrenebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de iştah açıcı bir belgesel sizleri bekliyor.

Cooked (IMDb: 8,1)

Dört bölümden meydana gelen Cooked, gıda uzmanı ve gazeteci Michael Pollan’ın kitap uyarlamasıdır. Doğanın dört elementi olan ateş, hava, topran ve suyun objektifinden gıdaların evrimsel tarihini ve dönüşümünü araştırır.

Seyahat Belgeselleri

Tales By Light (IMDb: 8,3)

Hayvanların, insanların, kültürlerin ve mekanların daha önce hiç görülmemiş anlarına şahit olmak için dünyayı dolaşırken izleyiciler de Tales By Light ile onların öykülerinin yaratılış anlarına fotoğrafçılar tanıklık eder. Canon ve National Geographic tarafından hazırlanan bu nefes kesici belgesel 3 sezondur.

Dark Tourist (IMDb: 7,6)

Dark Tourist, izleyenleri sıra dışı turist destinasyonlarına götürür. Yeni Zelandalı gazeteci David Farrier tarafından hazırlanan 8 bölümlük bir belgesel serisidir. Farrier, kimsenin seyahat listesinde bulunmayan noktalara gider. Yaşanan kötü olaylara da farklı bir bakış açısı ile yaklaşır.

Spor Belgeselleri

Terim

Kaptan, baba, hoca, futbolcu, dede, imparator gibi nitelendirmelerle anılan Fatih Terim, Netflix’in Terim belgeselinde bilinmeyenleri ile anlatılır. Uzun yıllara yayılan kariyeri ile tarihe damga vurmuş olan Fatih Terim belgeseli, 1996 – 2022 yıllarına odaklanır. Herkesin çok iyi bildiği başarıları Fatih Terim’in ağzından aktarır.

When We Were Kings (IMDb: 8)

1996 yapımı olan When We Were Kings belgeseli, Muhammad Ali’nin 1974’te Zaire’de yapılan ve herkesi ekran başına toplayan boks maçını anlatır. Spor tarihinin öne çıkan isimlerinden olan Muhammad Ali’nin hayat hikayesini anlatan belgesel, disiplin ve başarı hikayeleri ile sporculara ilham kaynağı olur.

Tarih Belgeselleri

The Vietnam War (IMDb: 9,1)

Ken Burns ve Lynn Novick tarafından yönetilen The Vietnam War, 2017 yapımı tarih belgeselidir. 10 bölümden meydana gelir. Tarihin en kanlı savaşları arasında yer alan Vietnam’ın daha önce anlatılmamış bir hikayesini gözler önüne serer. Belgesel, her iki taraftan 100’e yakın askerin sözlü veya yazılı ifadelerine dayanarak savaşın insani boyutlarını inceler.

Ölümcül Mektuplar: ABD’de Şarbon Tehdidi

11 Eylül’den günler sonra ölümcül şarbon sporları içeren mektuplar, Amerika’da paniğe neden olur. Ölümcül Mektuplar belgeseli, bu olaya ilişkin FBI soruşturmasını ele alır.

Teknoloji ve Bilim Belgeselleri

The Social Dilemma

Netflix’in en etkileyici belgeselleri arasında yer alan Sosyal İkilem, sosyal medya çağını ve tüm dünyayı negatif bir şekilde etkilemesini anlatır. Google, Twitter, Instagram ve Facebook gibi daha birçok sosyal medya mecrasının ilk ekiplerinde çalışmış olan diktatörler ve iş modelini geliştirme görevinde çalışan önemli kişilerin bulunduğu belgeselde, bu platformların hangi şekilde insanları bağımlı hale getirdiği ve nesilleri nasıl etkilediği anlatılır.  

Black Hole Apocalypse (IMDb: 8,0)

Black Hole belgeselinde astrofizikçiler, insanların ilk ortaya çıkışı, evren ve dünyada hayatın nasıl başladığı gibi bilinmez sorulara cevap arar. Bunun yanında kara deliklerin evrenin gelişimine, Dünya’da hayatın başlamasına ve insan ırkının ortaya çıkmasına dair sorulara nasıl cevap alınabileceğini gösterir. Evreni daha iyi anlayabilmek için kesinlikle izlenmesi gereken bir Netflix belgeselidir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
24 Nisan 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
23 Nisan 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
22 Nisan 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
21 Nisan 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
20 Nisan 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
19 Nisan 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
En Çok İzlenen 8 Amazon Prime Filmi
KÜLTÜR SANAT
Muğla’daki Müzeler
Muğla’daki Müzeler
13.12.2022
666