06 Aralık 2022
379
ABONE OL

Mutlaka Okunması Gereken Agatha Christie Romanları

Tüm dünyada geniş bir hayran kitlesi olan Agatha Christie, yarattığı karakterler ile gönüllerde yer edinen bir yazar olarak ilgi görür. Ülkemizde de çok sevilen yazar, özellikle Hercule Poirot ve Jane Marple karakterleri ile ünlü olmuştur. En iyi Agatha Christie romanları listesi yapmak zor olsa da sizler için rehber bir yazı olabilecek bu yazıyı hazırladık.

Mutlaka Okunması Gereken Agatha Christie Romanları

Cinayet Alfabesi – The A.B.C.Murders

Agatha Christie en önemli eserleri denildiğinde akla ilk gelenlerden biri şüphesiz Cinayet Alfabesi’dir. Alfabe sırasına göre cinayet işleyen bir seri katil, ABC Trenlerinin tarifesini bırakır. Cinayet işleyeceği yerleri popüler bir dedektir olan Hercule Poirot’ya gönderdiği mektuplarda da açığa çıkarır. Türlü aksilikler dolayısıyla Poriot’nun eline ulaşması geciken mektuplar, katilin yakalanmasını daha zor bir hale getirir. Kurbanların rastgele olması kitabı Agatha Christie’nin diğer romanlarından ayrılan bir özelliğidir.

Ölüm Çığlığı – The Murder at the Vicarage

Ülkemizde Ölüm Çığlığı olarak yayınlanan kitabın orijinal çevirisi Papaz Evinde Cinayet’tir. Agatha Christie’nin bu romanının en ilgi çekici özellikleri arasında yer alan Jane Marple karakterinin ilk defa göründüğü bir macera olmasıdır. Jane Marple karakteri ilk romanda biraz farklı olmasına rağmen kitabın heyecan düzeyi ve gerilimi aynıdır. St. Mary Mead köyünde çekilmez bir adam olan Albay Protheroe öldürülür ve bu ihtiyarın ölümü kimseyi üzmez. Jane Marple ve polis müfettişi katili bulmaya çalışır. Ancak albayın ölmesini isteyen insan sayısı bir hayli fazla olduğu için katili bulmak tahmin edildiğinden daha zordur.

Doğu Ekspresinde Cinayet – Murder on the Orient Express

Hercule Poirot’nun bu macerası, İstanbul’dan hareket eden Doğu Ekspresi’nde meydana gelir. Londra’ya gitmek için trene binen Poirot trende garip insanlarla karşılaşır ve güvenilmez bir adam olan Hercule Poirot’yu aldığı tehdit mektupları hakkında araştırma yapması için işe almaya çalışır. Fakat Poirot bunu kabul etmez. Ardından bu yolcu ölü bulunur. Soruşturma görevi yine Hercule Poirot’ya kalır.

Nil’de Ölüm – Death on the Nile

Arkadaşlık, aşk ve ihanetin insanlar üzerindeki etkileri üzerine bir cinayet romanı olan Nil’de Ölüm, Hercule Poirot’nun tatil için Mısır’a gelmesi ile hikaye başlar. Bir gemi yolculuğuna çıkan Poirot, kendini kısa bir süre içerisinde gemide işlenecek olan cinayet olayının tam ortasında bulur.

Bayan McGinty’nin Ölümü – Mrs.McGinty’s Dead

Bayan McGinty isimli temizlikçi bir kadın cinayete kurban gider. Kiracısı James Bentley delillerin gösterdiği isimdir ve tutuklanarak ölüm cezasına çarptırılır. Ancak Bentley’i tutuklayan polis tüm delillere rağmen suçlu olduğundan tam olarak emin değildir. Bu nedenle Poirot’dan yardım ister. Poirot olayın gerçekleştiği kasabaya giderek kendini cinayet, aldatma, şantaj ve sırların içerisinde bulur.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
En Çok İzlenen 8 Amazon Prime Filmi
KÜLTÜR SANAT
Muğla’daki Müzeler
Muğla’daki Müzeler
06.12.2022
531