01 Aralık 2022
637
ABONE OL

Muğla’daki Müzeler

Türkiye’nin her bölgesi farklı bir kültür ve güzellik barındırır. Doğa, tarih ve deniz ögelerini bir arada bulunduran müzeler de bu kültürel güzelliklere ev sahipliği yapar. Doğanın farklı esintileri ile kişiler doğa yürüyüşleri, yüzmek ve tarihe tanıklık etmek gibi birçok şeyi müzeye gelerek yapabilir. En nadide sanat eserlerini ve ortak kültür miraslarını görmek için gezdiğimiz müzeler arasında Muğla’da bulunan müzeler de vardır.

Muğla’daki Müzeler

Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi, arkeoloji bakımından zengin bir ilçede bulunur. Biri arkeoloji diğeri etnografya olmak üzere iki salondan meydana gelir. Bu iki salonda sergilenen eserlerin neredeyse hepsi Fethiye ve etrafından bir araya getirilmiştir. Arkeoloji kısmında sergilenen eserlerin büyük bölümünü seramik grubu eserler meydana getirir. Etnografya bölümünde ise yöresel el dokumaları, kaftanlar, üç etekler yer alır.

Marmaris Bal Evi

Marmaris Bal Evi, bölgedeki turizm faaliyetlerinin yanında farklı bir değer olarak öne çıkar. Bal üretiminde ilk 5’te yer alan Türkiye’de Marmaris çam balı üretiminde birinci sırada yer alır. Çam balı üretiminde önemli bir role sahip olan Marmaris’in Osmaniye köyünden arıcılar 2. Muğla Uluslararası Arıcılık ve Çam Balı Kongresinde düzenlenen yarışma için seçilmiştir. Marmaris Bal Evi Projesi, tasarımı ile Osmaniye’de hayata geçmeyi başaran mimari bir başarı olarak bilinir. Arıcılık, bal ve arı ürünleri konusunda Osmaniye’nin dünyaca ünlü gale gelmesi için önemli bir adımdır.

Muğla Müzesi

Muğla Müzesi, Müştakbey Mahallesi’nde bulunur. İçerisinde sergilenen arkeolojik buluntuların büyük bir kısmı Yatağan ilçesindeki Stratonikeia antik kenti kazılarından getirilmiştir. Bunun yanı sıra müzede bitki ve hayvan fosilleri de sergilenir. Antik kalıntılar ve heykellerle dolu Muğla Müzesi, 3 ana bölüm ve 2 sanat galerisinden meydana gelir. Ziyarete açık bu müzede Muğla’nın birçok yöresinden giyim kuşam ve günlük kullanım eşyaları sergilenir.

Milas Müzesi

Milas Müzesi, Milas bölgesindeki en ünlü müzeler arasında bulunur. İlçe sınırlarında yapılan kazılardan elde edilen eserlerin toplanması ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden eserlerin devredilmesi ile ziyarete açılan Milas Müzesi, ziyaretçiler tarafından ilgi görür. Neolitik Dönem’den Roma Dönemi’ne kadar Milas ve çevresindeki ören yerlerinden eserler de bu müzede sergilenir.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Türkiye’nin tek sualtı müzesi olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Kalesi içerisinde bulunur. 1964’te müze haline getirilen Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Avrupa’da yapılan Yılın Müzesi Ödülü’nü 1995’te almaya hak kazanmıştır. Pek çok önemli esere ev sahipliği yapar. Bodrum tarihini gözler önüne seren bulgularını görmek isteyenler tarafından sıkça ziyaret edilir.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan Zeki Müren Sanat Müzesi, 1931 Bursa doğumlu Zeki Müren’in anısına hizmet etmek için yapılandırılmıştır. Sanat Güneşi olarak bilinen Zeki Müren’in günlük kullandığı eşyaları, sahne kostümleri, kendi elinden çıkan tablolarının sergilendiği bu müze, sanatçının yaşamına dair her şeyi canlı canlı size sunar.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
4 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
En Çok İzlenen 8 Amazon Prime Filmi
KÜLTÜR SANAT
Muğla’daki Müzeler
Muğla’daki Müzeler
01.12.2022
637