01 Eylül 2023
862
ABONE OL

Kayaköy Nerede? Nasıl Gidilir? Kayaköy Gezilecek Yerler

Türkiye'nin güneybatısında yer alan Kayaköy, Muğla iline bağlı olan Fethiye ilçesinin hemen yanı başında, tarihi bir köydür. Tarihi ve kültürel güzellikleri ile öne çıkan Kayaköy, kolay ulaşılabilir bir konumda yer aldığı için Türkiye'nin güzelliklerini keşfetmek isteyen gezginler için mükemmel bir seçenektir. Yaz tatilinde kendini kültürel anlamda geliştirmek isteyen kişilerin ziyaret edebileceği alanlardan biridir.

Kayaköy Nerede? Nasıl Gidilir? Kayaköy Gezilecek Yerler

Mimari yapıları ile dikkat çeken Kayaköy tarihi açıdan oldukça önemli bir köydür. Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra terk edilen bu köy, günümüzde tarihi yapısı ve atmosferiyle ziyaretçilerini cezbeder. Geçmişte Rum köyü olan bu köy; evleri, kiliseleri ve sokakları ile tarihten izler taşır.

Kayaköy Nerede?

Fethiye Kayaköy konumu ile Muğla’da tatil yapan tatilciler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan bu köy, Türkiye'nin batı sahilinde yer alır. Muğla şehir merkezine yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta bulunan Kayaköy, Fethiye ile Ölüdeniz arasında yer alır.

Kayaköy’e Nasıl Gidilir?

Kayaköy’e ulaşım için birçok seçenek bulunur. Köyü kişisel aracınızla ziyaret etmek istiyorsanız ilk olarak Fethiye’ye ulaşmalısınız. Fethiye’nin içinden Kayaköy’e giden yola dönüp birkaç dağı geçerek Kayaköy’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Ölüdeniz’e yakın bir konumda bulunan Kayaköy’e direkt Hisarönü Mahallesi’nden de geçiş yapabilirsiniz.

Kayaköy’e karayolu ile ulaşım sağlamak için toplu ulaşım araçlarını da tercih edebilirsiniz. Dalaman Havalimanı’na yakın bir konumda bulunan Kayaköy’e Fethiye Otogarı’ndan kalkan otobüs veya dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kayaköy Gezilecek Yerler

Kayaköy, daha önce Levissi olarak bilinirdi ve 19. yüzyılda Rumlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılıyordu. Bu nedenle Kayaköy tarihi yapıları ile ünlü olan bir köydür. Türk-Yunan nüfus mübadelesi sırasında terk edilmesi ile ıssız bir köy olarak kaldı. Şu anda bu köyde, terk edilmiş evler ve kiliseler gibi tarihe ışık tutan mimari yapılar bulunur. Bu sebeple Kayaköy gezilecek yerler bakımından zengin bir köydür.

Afendrika Kilisesi, Kayaköy'deki en büyük kilisedir. Kaya Köyü Kilisesi olarak da adlandırılan bu kilise, eşsiz fresklerle süslüdür. Bu kilise, köyün tarihi ve dini önemini anlamak için ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Kayaköy Evi Müzesi ise köyün tarihini ve yaşam tarzını daha iyi anlamak için kullanılan eski eşyaların sergilendiği bir müzedir. Kayaköy'e yakın bir yerde olan Katoliko Plajı, temiz suyu ve sakin atmosferi ile dinlenmek için ideal bir alternatiftir. Tarihi gezinizin ardından deniz ve güneşin keyfini bu plajda çıkarabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
18 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
17 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
16 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
15 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
14 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
13 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Muğla Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Hydas Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?