03 Haziran 2021
100
ABONE OL

Nazım Hikmet Anma Etkinlikleri Başladı

Dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet, aramızdan ayrılışının 58. yıl dönümünde Bodrum Belediyesi tarafından hazırlanan ve 2 gün sürecek bir programla anılıyor.

Nazım Hikmet Anma Etkinlikleri Başladı

Günler öncesinden hazırlıklarına başlanan anma etkinlikleri programı, Umurça Parkı'ndaki Nazım Hikmet heykeli açılışı ile başladı. Heykelin açılışının ardından, Nazım Hikmet'in adının verildiği kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi. 

“Milletler Büyük Evlatlarıyla Nefes Alırlar”

Bodrum’da daha önce Nazım’ın adını yaşatabilecek eserlerin yer almamasından dolayı bir eksiklik hissettiklerini belirten Bodrum Belediye Başkanı Aras, “Biz bütün enerjimizi 3 Haziran’a, bu iki eseri yetiştirmek için harcadık. Güzel Sanatlar Fakültemizin değerli heykeltıraşları sevgili Esra ve Orhan Hocalarımızla görüşerek Nazım’ın heykelini Bodrum’a kazandırmak istedik. Ayrıca yaptığımız bir çalışmayla Bodrum Belediyesine ait bir kütüphanemizi de ‘Nazım Hikmet Kütüphanesi’ adıyla hizmete açıyoruz.” dedi.

“Bizde sanat damarı güçlüdür, yüz yıllardan beridir akan bir nehirdir” diyerek sözlerine başlayan Sanatçı Zülfü Livaneli, “Nazım bunu ‘biz o ulu ırmakta yıkandık’ diye söyler. Bu nehir genç sanatçılarımızla devam ediyor. Bizim bu kıymeti bilecek, böyle güzel kütüphaneler yapacak, heykeller dikecek, Nazım’ın adını yaşatacak yöneticilere ihtiyacımız var. O bakımdan bu işin değerini bilen ve bu çabaları gösteren dostum Başkan Ahmet Aras’a ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Çok büyük bir iş yapıyorsunuz çünkü milletler büyük evlatlarıyla nefes alırlar.” dedi.

0 Yorum

Benzer İçerikler