12 Mayıs 2021
74
ABONE OL

Eski Medeniyetlerin İzinin Yer Aldığı Müze Zengin Koleksiyonuyla İlgi Görüyor

Geçmişte birçok döneme ev sahipliği yapan Muğla, müzede sergilenen eserlerle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Eski Medeniyetlerin İzinin Yer Aldığı Müze Zengin Koleksiyonuyla İlgi Görüyor

Bölgede hüküm süren medeniyetlerin izleri müzede sergileniyor. Değerli para koleksiyonları, heykeller, toprak ve cam kapların yanı sıra o dönem günlük hayatta kullanılan çok sayıda malzeme ilgi topluyor.

Muğla Müze Müdürü Gülnaz Savran, Muğla Müzesinin bulunduğu konum itibariyle eski kent dokusu içinde etrafı tescilli ve korunmuş yapılarla çevrili ulaşılabilir bir alanda bulunduğunu söyledi.

Tarihi kent dokusu hiç bozulmadığı için alanın bugüne ulaşan nadir yapılar arasında yer aldığını vurgulayan Savran, Muğla Müzesi sorumluluğunda çok sayıda arkeolojik kazının devam ettiğini dile getirdi.

Gladyatörler Salonu İlgi Görüyor

Bu kazılarından çıkan eserlerin sergilendiğini belirten Savran, "Müzede Anadolu kronolojisine ışık tutan eserlerin bulunduğu salonumuz mevcut. Kalkolitik Dönem'den Osmanlı Dönemi'ne kadar kronolojinin bütün dönemlerini anlatan bir teşhir var. Bu zenginlik hem ülkemizde hem dünyada bu konuda çalışan bilim adamlarına ışık tutmaktadır.” dedi.

Savran, Yatağan ilçesinde 20 yıl önce tesadüfen bulunan ve aralarında "Truva" filmine konu olan Akhilleus'un da olduğu 7 gladyatörün mezar stelinin de ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği alanlardan olduğunu vurguladı.

Muğla Müze Müdürü Gülnaz Savran, Gladyatör Salonu'nu gezen ziyaretçilerin, 2 bin yıl önceki dönemin özelliklerini görürken salonun duvarlarında o dönemin savaşlarını gösteren fotoğrafları, gladyatörlerin yaşamlarını, dövüşlerini ve yaşadıkları heyecanlı sahneleri, o çağın atmosferi içinde izleyebildiklerini söyledi.

"Milyonlarca Yıllık Fosiller Trolian Park'ta Sergileniyor"

Muğla Müzesi bünyesindeki Trolian Park'ın ise 1994'te açıldığını hatırlatan Savran, "Bu özel salonda kazılardan çıkarılan fosiller birtakım işlemlerden geçtikten sonra sergilenmeye açıldı. Burada günümüzden 5 ile 9 milyon öncesine dayanan fosiller var. Burası müzemizin ne kadar zengin olduğunu gösteren bir salon. Trolian Park, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini görüyor." ifadesini kullandı.

0 Yorum

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
Nazım Hikmet Anma Etkinlikleri Başladı