05 Ocak 2021
99
ABONE OL

D-Marin Deniz Filmleri Festivali

Turgutreis deniz, kum ve güneşin yanı sıra yaz sezonunda festivalleriyle de ön plana çıkıyor. D-Marin Deniz Filmleri Festivali de yıldızların altında açık havada filmleri sanatseverlerle buluşturuyor.   

D-Marin Deniz Filmleri Festivali

D-Marin Deniz Filmleri Festivali bu yıl beşinci kez düzenlendi. Ağustos ayında dört gece dört ayrı film gösterimi düzenlenen festival ücretsiz olarak sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. D-Marin Turgutreis’te yer alan Cinemarine Açık Hava Sineması’nda gerçekleştirilen festival, geçtiğimiz yaz pandemi önlemleri alınarak gerçekleştirildi. Konukların ateş ölçümü yapıldıktan sonra maskeyle kabul edildiği etkinlikte salonda sosyal mesafe gözetilerek film izlendi.

Denizden İlham Alan Filmler

Denizden ilham alan filmleri deniz tutkunlarıyla bir araya getiren etkinlik, tekne sahiplerinin yanı sıra bölge halkına da ev sahipliği yapıyor. Denize, deniz yaşamı ve insana dair filmlerin yer aldığı festival, mavi dünyanın farklı yanlarını beyaz perdeye aktarıyor.

Festival bu yıl, gerçek yaşamdan alınan ve sahil güvenlik tarihindeki en büyük gemi kurtarma operasyonunu konu edinen The Finest Hours filmiyle açılış yaptı. Yaşamı transatlantikte geçen bir piyanistin hikayesini konu alan Legend of 1900, izleyenleri keyifli bir yolculuğa çıkardı.

In the Heart of Sea’de bir ispermeçet balinasını avlamak için çıkılan maceralı deniz yolculuğunu ve tüm zamanların en iyi romanlarından biri olan Moby Dick’in yazılış öyküsünü izledi. Savaşın denizde, karada ve havadaki acımasız yüzünü gözler önüne seren Dunkirk, festivalin kapanış filmi olarak yer aldı. Dunkirk, 2. Dünya Savaşı’nda Alman ordusu tarafından Dunkirk kıyılarına sıkıştırılmış İngiliz ordusu ve müttefik askerlerin tahliye edilmesi mücadelesini konu ediniyor. Üç ayrı cephede geçen film, izleyicilere görsel şölen yaşattı. İzleyiciler, dört gün boyunca deniz ve deniz yaşamını ele alan filmleri keyifle izledi.

0 Yorum

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
İdil Biret Müzik Festivali
KÜLTÜR SANAT
Uluslararası Bodrum Bale Festivali