16 Aralık 2020
1328
ABONE OL

Bodrum Deve Güreşi Festivali

Geleneksel Bodrum Deve Güreşi Festivali’nde develer kıyasıya mücadele ediyor. Farklı bölgelerden getirilen develerin güreştiği festival, renkli görüntülere sahne oluyor.

Bodrum Deve Güreşi Festivali

Bodrum Belediyesi tarafından aralık ayında Kızılağaç Deve Güreşi Arenası’nda düzenlenen Bodrum Deve Güreşi Festivali, Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinin çeşitli şehirlerinden getirilen develer güreşiyor. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği güreşlerde, develerin kıyasıya mücadelesi izleyenlere heyecanlı anlar yaşattı.

Bu yıl 50. kez gerçekleştirilecek olan Bodrum Deve Güreşi Festivali kortej yürüyüşü ile başlıyor. Festival öncesi Bodrum Otogar’da toplanan güreşçi develer, Cevat Şakir Caddesi’nden İskele Meydanı’na ardından Neyzen Tevfik Caddesi boyunca Bodrum Milta Marina’ya kadar yürüyor. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festival, halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Yörük kültürünün günümüze uzanan bir parçası olan Deve Güreşi Festivali, renkli görüntülere sahne oluyor. Ege, Akdeniz ve Marmara’nın birçok bölgesinde günümüzde deve güreşleri yapılıyor. Bunların en önemlilerinden biri olan Bodrum Deve Güreşi Festivali bu geleneği yaşatıyor.

Yörük Kültürünün Bir Parçası Deve Güreşi Festivali

Çok eski yıllara dayanan kültürlerden biri olan Deve Güreşi Festivali, bu kültürü devam ettirmek amacıyla yapılıyor. Tam bir festival havasında geçen festivalde develerin değeri 250 bin TL’den başlayarak 750 bin TL’ye kadar gidiyor. Dikkatli bir şekilde gerçekleştirilen güreşler, profesyonel hakemler eşliğinde yapılıyor.

Hem Bodrum ekonomisine hem de Bodrum’a canlılık katan festival, birçok ilden ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Deve Güreşi geleneğini yaşatmak isteyen vatandaşlar, festivale destek veriyor.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
4 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
En Çok İzlenen 8 Amazon Prime Filmi
KÜLTÜR SANAT
Muğla’daki Müzeler
Muğla’daki Müzeler
16.12.2020
638