14 Ekim 2020
46

Amos Antik Kenti’nde Kurtarma Kazısı Yapılacak

Muğla’nın Marmaris ilçesinde geçmişi 2 bin 200 yıl öncesine uzanan Amos Antik Kenti’ndeki kaçak kazı sonucu ortaya çıkan mezar için kurtarma kazısı yapılacak.

Amos Antik Kenti’nde Kurtarma Kazısı Yapılacak

Marmaris Belediyesinin desteklediği, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Arkeoloji Bölümü ve Marmaris Ticaret Odasının (MTO) iş birliğinde gerçekleştirilen Amos Antik Kenti’ndeki arkeolojik çalışmalara bu yıl da devam edilecek.

MSKÜ Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen Amos Antik Kenti Yüzey Araştırma Projesi’nde bu yıl kaçak kazı sonucu ortaya çıkan mezar odasını kurtarma kazısı, sınır ve yüzey araştırmalarıyla yürüyüş parkuru onarımları yapılacak.

Daha geniş alana yayıldığı ve bilinenden daha büyük bir yerleşim yeri olduğu tahmin edilen, geçen yıl yüzey araştırma çalışmasına başlanan antik kentte, mezar kurtarma kazısına gelecek günlerde başlanacak.

"Amos, Turizm Adına Önemli Bir Nokta"

Amos Antik Kenti’nde incelemelerde bulunan ve çalışmalara ilişkin bilgi alan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, iş birliklerinin Marmaris turizmine önemli katkılarının olduğunun altını çizdi. Turizm ve tarihin birbirinin vazgeçilmezi olduğuna dikkat çeken Oktay, “2 bin yıldan fazla mazisi bulunan Amos’un yeniden hayat bulması için destek olacağız. Turizm adına önemli bir nokta Amos.” dedi.

MSKÜ Arkeoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Gürbüzer geçen yıl başladıkları araştırmada antik kentte yeni bir dokuya ulaştıklarını dile getirdi. Gürbüzer, “Bu kazıda başka sürprizlerle karşılaşabiliriz. Başka mezarlar da bulabiliriz.” dedi.

0 Yorum

Benzer İçerikler