21 Ağustos 2020
2277
ABONE OL

Yalıkavak’ta Yapılacaklar 5 Şey

Yalıkavak marinasıyla, çarşısıyla, yel değirmenleriyle, gün batımıyla eşsiz ve tarifsiz bir güzelliğe sahiptir. Öyle ki, gelen bir daha gelmek, gezen bir daha gezmek ister. Bu nedenledir ki, Yalıkavak ziyaretçilerinin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Yalıkavak’ta Yapılacaklar 5 Şey

Güne Denizle Başlayın

Yalıkavak’ın simgesi gibi olan yel değirmenleri, beyaza boyalı küçük ama tatlı evleri ve sakin yaşamıyla Bodrum’un hiç şüphesiz en güzel köşelerindendir. Sabahın en erken saatlerinde huzurun ve sessizliğin hakim olduğu sırada sahilden denize girerek, güne başlamak kuşkusuz Yalıkavak’ta yapılabilecek en harika aktivitelerden biridir. Plajlar yoğunlaşmadan kendinizi Ege’nin masmavi sularına bırakabilir ve güne zinde başlayabilirsiniz. Ayrıca, Yalıkavak’ın çevresinde bulunan kendine has güzellikleriyle dikkat çeken Tilkicik, Paşa ve Ağaçbaşı koylarına giderek denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Sandima Köyü’ndeki Taş Evleri Dolaşın

Yalıkavak’a yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunan Sandima Köyü’ndeki taş evlerle süslenen sokakları dolaşın. Üstelik köydeki geziniz boyunca tertemiz Sandima havasını içinize çekebilir ve yenilendiğinizi hissedebilirsiniz. Sandima’dan ayrılmadan önce de kahvaltı yapabilir ve taptaze demlenen çaya eşlik eden organik reçeller, ballar, börekler yiyerek midenize bir bayram havası yaşatabilirsiniz.

Yel Değirmenlerinde Fotoğraf Çekinin

Bodrum’un önemli sembolleri arasında yer alan yel değirmenlerine Yalıkavak’ın birçok yerinde rastlayabilirsiniz. Yalıkavak merkezde bulunan değirmeniyse buraya geldiğinizde mutlaka görmeli ve hatıra fotoğrafı çektirmelisiniz. Bodrum’un simgesi yel değirmenleri mahallelerin arasında gezinirken bile karşınıza çıkabilmektedir. Özellikle bazı yel değirmenlerinde geleneksel şekilde un öğütüldüğünü görebilirsiniz.

Balıkçılarda Yemek Yiyin

Bodrum’da olduğu gibi Yalıkavak’ta da tadılabilecek en lezzetli şeylerden biri de balıktır. Yalıkavak merkezde bulunan iskelenin etrafında dizili balıkçılarda her zaman taze ve leziz balıkları, haydari, yoğurtlu semizotunu, deniz börülcesini, patlıcan kızarmasını ve bunun gibi birçok mezenin de tadını doyasıya yaşayabilirsiniz. Ayrıca tam bir deniz ürünleri diyarı olan Ege’de çıtırdayan kalamardan, güveçte karidese kadar hemen hemen tüm deniz ürünleri lezzetlerini Yalıkavak’ta da bulabilirsiniz. Üstelik, o kadar lezzetli ürünler sunmaktadır ki, neredeyse seçim yapamaz hale gelirsiniz. Deniz ürünleri ile aranız pek yoksa da meşhur köftecilerde köftenin tadına varabilirsiniz.

Antik Kaya Mezarları Ziyaret Edin

Günümüzden binlerce yıl öncesine dayanan geçmişiyle Panormus Kaya Mezarlığı, Yalıkavak’ın tarihsel sürecine ışık tutarak tarih severlerin ilgisini çekmektedir. Yalıkavak’a hakim bir tepede yer alan ve 600 yıllık geçmişi bulunan Sandima ile Likyalılar dönemine ait olduğu düşünülen Panormus Kaya Mezarları bulunuyor.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
4 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Muğla Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Hydas Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?