17 Ağustos 2020
2312
ABONE OL

Ortakent (Yahşi) Nerededir?

Ortakent, Bodrum’un batısında bulunan ve ikinci merkezi sayılabilecek bir beldesidir. Daha çok sakin ve huzurlu bir tatil tercih edenlerin uğrak noktasıdır. Büyük şehirlerden bunalıp Bodrum’a yerleşenlerin en popüler adreslerinden biri olan Ortakent, muhteşem plajları ve eşsiz koyları ile meşhurdur.

Ortakent (Yahşi) Nerededir?

Ortakent (Yahşi) Nerededir?

Ortakent Bodrum’un merkezine yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıkta yer alan tatil beldesidir. Bodrum’dan dolmuşlara bindiğinizde 20 dakikalık bir yolculukla buraya ulaşmanız mümkündür. Ortakent yani diğer adıyla Yahşi, iki köyün birleştirilmesiyle oluşmuş olduğundan dolayı adına hem Ortakent hem de Yahşi denilmiştir. Bu isimler aslında beldenin yapısını da belirler. Örneğin Ortakent beldenin iç kesimlerine denilirken, Yahşi sahil tarafına denilir.

Ortakent’in turizm bakımından tercih edilmesinin en önemli nedenlerinin başında denizi gelir. Adeta çarşaf şeklinde tanımlanan denizde dalga neredeyse yoktur. Nedeni ise güney konumundan kaynaklanır. Yaz aylarında kuzeyden esen rüzgârdan çok fazla etkilenmez bu nedenle denizde dalga yoktur.

Toplamda 5 plajı olan Ortakent’te bir de halk plajı vardır. Denize girmek isteyenler genelde güneşlenmek için merkeze alternatif arayanlara hitap eden bir yerdir.

Ortakent ile ilgili söylentilerden birisi de adıyla ilgilidir. Adı Bodrum yarımadasının tam ortasında olmasından kaynaklı olarak bu şekilde belirtilmiştir. Ortakent Bodrum’un tam ortasında olduğu için Bodrum’a gelenler ister burada kalsın ister kalmasın mutlaka Ortakent’e uğrarlar.

Bodrum plajlarıyla ünlüdür. Ortakent ile Bodrum’a değer kazandıran en uzun sahiline sahiptir.

Ortakent’in denizinin güzelliğinin yanı sıra yeşilliği de dillere destandır. Tatilciler yeşil ve mavi aynı anda bulmak istediklerinde burayı tercih ederler. Narenciye bahçelerinin ünlü olması mahalleye değer katan ayrı bir güzelliktir. Eğer sizde Bodrum’da tatil yapmayı planlayanlardansanız Ortakent-Yahşi kesinlikle ideal bir yerdir, herkese tavsiye edilebilir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
18 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
17 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
16 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
15 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
14 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
13 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Muğla Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Hydas Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?