29 Nisan 2021
114
ABONE OL

Ortakent Halk Plajı

Bodrum’un en sevilen köşelerinden biri olan Ortakent, Yahşi ve Ortakent köylerinin birleşiminden oluşuyor. Plaj cenneti olan Ortakent Yahşi, bir tanesi halk plajı olmak üzere toplamda 5 mavi bayraklı plajla yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

Ortakent Halk Plajı

Ortakent, Bodrum’un batısında yer alan ve Bodrum merkeze yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alan bir tatil beldesidir. Ortakent geçmişte bölgede bulunan mandalina ağaçlarının yaydığı koku nedeniyle Müskebi (mis kokulu) adıyla anılırmış. Tatil için Bodrum’a gelenler tarafından en çok tercih edilen yerlerden biri olan Ortakent, yerli ve yabancı turistleri kendine çekmeyi başarıyor.

Ortakent Halk Plajı Nerede?

Pırıl pırıl ve masmavi deniziyle Bodrum’un en iyi denizlerinden birine sahip olan Ortakent Yahşi’nin yaklaşık 2 km’lik merkezi plajı bulunuyor. Ortakent merkeze 3 km uzaklıkta bulunan plaj, özellikle temmuz ve ağustos aylarında oldukça kalabalık oluyor.

Ortakent sahili 2 km’ye varan uzunluğu ile Bitez sahilinden sonra en uzun plaj olma özelliğini taşıyor. Ortakent Halk Plajı ise bu uzunluğun 200 km’sine sahiptir. Plajın geri kalanı ise özel işletmelere aittir. Su sporlarına ilgiliyseniz tesislerde dalış, rüzgâr sörfü gibi pek çok su aktivitesini yapabilirsiniz.

Ortakent Halk Plajı Özellikleri

Ortakent Halk Plajı mavi bayraklı olmasıyla dikkat çekiyor. Masmavi deniz ise oldukça berrak ve temiz. Akvaryumu andıran berraklığa sahip olan denizin su sıcaklığı ise ılık. Plaj ve denizin tabanı ise ince kum ve yer yer küçük çakıl taşlarından oluşuyor.

Bu plajda ise su genel olarak durgun ve berrak. Su seviyesi ise iyi yüzemeyenler ve çocuklu aileler için oldukça uygun. Deniz, kıyıdan yaklaşık 6-7 km sığ suya sahip. Daha ilerisinde ise deniz yavaş yavaş derinleşiyor. Denizin berraklığında denizin içini rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Ortakent Halk Plajının yanında yer alan Ortakent Yahşi Plajı, 2010 yılından bu yana her yıl mavi bayrak almayı hak kazanıyor. Yahşi Plajının çevresinde pek çok market, büfe ve hediyeli eşya satan mekân yer alıyor. Yahşi Plajında bulunan mekanlar Bodrum merkeze kıyasla daha hesaplı.

Ortakent Halk Plajı Fiyatı

Halk plajı olması nedeniyle plaj ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Burada yer alan belediyeye ait şezlongları da kullanabilirsiniz. Duş ve soyunma kabini hizmetleri ise özel plajlarda bulunuyor.

0 Yorum

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Bodrum Küdür Koyu
Bodrum Küdür Koyu
29.04.2021
94
GEZİ REHBERİ
Ortakent Halk Plajı
Ortakent Halk Plajı
29.04.2021
114
GEZİ REHBERİ
Bodrum Piknik Alanları
Bodrum Piknik Alanları
29.04.2021
192
GEZİ REHBERİ
Myndos Antik Kenti
Myndos Antik Kenti
29.04.2021
218
GEZİ REHBERİ
Bodrum Leleg Yolu
Bodrum Leleg Yolu
29.04.2021
142
GEZİ REHBERİ
Bodrum Osmanlı Tersanesi
Bodrum Osmanlı Tersanesi
29.04.2021
169