12 Aralık 2022
819
ABONE OL

Madnasa Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?

Tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapan ülkemiz, dört bir yanında bulunan antik kentler ile dikkat çeker. Türkiye toprakları, bu özelliği ile dünyanın farklı bölgelerinden gelen tarih meraklılarına eşsiz bir kültürel aktivite sunar. Madnasa Antik Kenti, ülkemizin ev sahipliği yaptığı antik kentlerden biridir. Peki, Madnasa Antik Kenti nerede, Madnasa Antik Kenti nasıl gidilir?

Madnasa Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?

Madnasa Antik Kenti Nerede?

Madnasa Antik Kenti, Muğla ilinin Bodrum ilçesinde bulunan tatil beldesi Göltürkbükü sırtlarına kurulmuş bir antik kenttir. Kentin, M.Ö. 1500 - M.Ö. 400 yılları arasında yaşadıkları tahmin edilen Leleg Uygarlığı tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Bodrum antik kentleri arasında yer alan Madnasa Antik Kenti’nin tarihini belgeleyen en net bilgileri, M.Ö. 432 yıllarına işaret eden Attika-Delos Deniz Birliği'ne ödediği vergi kayıtlarıdır. Bu kayıtlarda Leleg kenti olan Madnasa, Attika-Delos Deniz Birliği'ne önceleri 2 talent vergi verirken daha sonra 1 talent vergi vermiştir.

Lelegler’in çevrelerindeki adaları gözlemek için tüm şehirlerini dağların en yüksek noktalarına kurardı. Madnasa Antik Kenti de Bodrum yarımadasında bulunan Türkbükü koyunun sırtlarında bulunan Kökpınar Tepesi’ne kurulduğu görülmektedir. Yerleşimin en yüksek tepesinde bulunan kule ve sur duvarlarından oluşan harabeler, kesme taş bloglardan yapılmış ve bazı kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır.

Leleg halkının, Maussalos döneminde Halikarnassos’a göç edilmeye zorlanması ile kentin boş kaldığı bilinmektedir. Kaya mezarlara ve sur duvarlarına ev sahipliği yapan Madnasa Antik Kenti, konumu sebebiyle eşsiz bir manzaraya sahiptir. Antik kent, günümüzde küçük kaya mezarlarına ve tarihi sur duvarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Antik kent harabeleri, Bodrum’u ziyaret eden tarih meraklıları tarafından günümüzde halen ziyaret edilmektedir.

Küçük bir yerleşim yeri olduğu tahmin edilen Madnasa Antik Kenti, yerleşim yapılan tepenin en yüksek noktasında düzgün kesme taştan yapılmış bir kule yer almaktadır. Kulenin küçük bir sur duvarı tarafından çevrelendiği görülmektedir. Çevrili alan içinde çeşitli yapı kalıntılarını ziyaret ettiğinizde görebilirsiniz.

Madnasa Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Göltürkbükü’nde bir tepede bulunan Madnasa Antik Kenti, tarih meraklıları tarafından sıklıkla ziyaret edilen yapılardan biridir. 12 ay boyunca ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Madnasa Antik Kenti’ne, Bodrum otogarından Göltürkbükü dolmuşları ile gidebilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
4 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Muğla Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Hydas Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?