17 Haziran 2022
329
ABONE OL

Kos Adası Nerede, Bodrum’dan Kos’a Nasıl Gidilir?

Kos Adası, Yunanistan’a bağlı 12 adalardan biridir. Özellikle yaz aylarında turist akınına uğrayan Kos’a ülkemizden gitmek isteyen ziyaretçilerin aklında soru işaretleri bulunabilir. Bodrum’dan Kos’a nasıl gidilir, Kos adasına gitmek için vize istiyor mu? Bodrum – Kos feribot seferleri ne zaman? Kos adası ile ilgili merak edilen tüm detayları sizler için derledik.  

Kos Adası Nerede, Bodrum’dan Kos’a Nasıl Gidilir?

Kos Adası Gezilecek Yerler

Yunanistan’a bağlı Kos Adası, Bodrum’un Akyarlar sahilinin karşısında bulunuyor. Yunan Adaları arasında Türk azınlığın en fazla yaşadığı adalardan biri olan Kos, Türkiye’de İstanköy olarak biliniyor. Kos, özellikle yaz aylarında turistlerin akınına uğrayan, Yunanistan’ın en önemli turizm merkezlerinden biridir.

Kos, bilinen adıyla İstanköy, Bodrum Yarımadası’nın karşısında Anadolu’dan 8 mil uzakta bulunan bir Ege adasıdır. Yunanistan’ın 12 Adalar Vilayeti’ne bağlı olan Kos Adası, Osmanlı İmparatorluğu’na ait pek çok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Kos Adası, Türkiye’den her yıl binlerce turist ağırlıyor.

Birbirinden güzel plajları, antik döneme uzanan tarihi dokusu, Bizans ve Osmanlı döneminden izler taşıyan tarihi yapısı ile Kos yerli ve yabancı turistler tarafından rağbet gören tatil merkezidir. Hareketli gece yaşamı ve Yunan mutfağı ile öne çıkan Kos, ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor.

Kos Adası, Türklerin en çok gitmeyi tercih ettiği turistik bölgeler arasında bulunuyor. En fazla ziyaret edilen Yunan adalarından biri olma özelliğine sahip olan Kos adasında yaşayan Türklerin sayısı da oldukça fazladır. Kos adası, Bodrum’a oldukça yakın olması sebebiyle Türkler tarafından rağbet görüyor.

Kos Adası’na Günübirlik Vizesiz Geçilir mi?

Kos Adası, Yunanistan’a bağlı bir adadır. Yunanistan, Avrupa Birliği’ne üye olduğundan eğer yeşil pasaportunuz bulunmuyorsa Kos’a geçmek için Shengen vizesine sahip olmanız gerekir. Feribotla geçiyor olsanız da Kos Adası’na geçiş yapabilmek için Shengen vizeniz ya da kapı vizeniz olması gerekir.

Kos Adası Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Bodrum’dan Kos’a feribot ile geçiyorsanız kısa süreli turistik geziler için girişler kolaylaştırılmıştır. Bu kapsamda geçici vize diğer adıyla kapı vizesi uygulaması başlamıştır. Yunanistan Kapıda Giriş Vizesi, Kos adasına ve diğer Yunan adalarını daha fazla turist ziyaret etmesi, Türk vatandaşların Yunanistan vize işlemlerini hızlandırmak amacıyla 1 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında geçerlidir.

Kapı vizesi maksimum 7 gün geçerli ve tek girişlidir. Eğer Schengen vizeniz ya da yeşil pasaportunuz yoksa Kos’u ziyaret etmek için kapı vizesi uygulamasını tercih edebilirsiniz. Kapıda vize için evraklarınızı hazırlayıp acenteler aracılığıyla vize başvurusu yapabilirsiniz. Kapı vizesi başvurusunu online olarak yapabilirsiniz. Kapı vizesi uygulaması için belgelerinizi yolculuktan en az birkaç gün önce bilet alınan firmaya belirtmeniz gerekir.  

Bodrum’dan Kos Adası'na Nasıl Gidilir?

Bodrum üzerinden Kos adasına gitmek oldukça kolaydır. Kos Adası, Bodrum’a oldukça yakındır. Bu nedenle birçok kişinin gitmeyi tercih ettiği bir adadır. Bodrum Kos feribot seferleri ile geçmek mümkündür. Bodrum’dan Kos Adası’na yaklaşık 20 dakikada ulaşılabilir.

Bodrum Kos Feribot Seferleri

Bodrum’dan Kos Adası rahatlıkla görülebilmektedir. Kos Bodrum feribot seferleri ile adaya ulaşım mümkündür. Kos Bodrum feribot seferleri ile ülkemizden Kos’a geçebilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
9 Ağustos 2022 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
8 Ağustos 2022 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
7 Ağustos 2022 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Ağustos 2022 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Ağustos 2022 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Göltürkbükü Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Her Şey Dahil Bodrum Tekne Turu 2022
GEZİ REHBERİ
Bodrum Ücretsiz Kamp Alanları 2022