09 Aralık 2022
2519
ABONE OL

Konacık Gezilecek Yerler

Bodrum’un merkezinden yaklaşık 3 km içeride bulunan Konacık Bodrum ilçesinin sahile sahip olmayan nadir beldelerinden biridir. Bodrum merkez ve çevresi sit alanı ilan edildiği için yerleşim daha iç kısımlara kayarak Konacık’a kadar gerilemiştir.

Konacık Gezilecek Yerler

Konacık, sahili bulunmayan beldelerden biri olması nedeniyle daha çok satılık ve kiralık evlerden dolayı dikkat çeken beldelerden biridir. Sit alanı olmadığı için yapılaşmanın devam ettiği beldede, Bodrum’un geleneksel beyaz evleri yerini modern yapılaşmaya bırakmıştır. Bodrum’dan şehir içi ulaşım seçenekleriyle kısa sürede ulaşmak mümkündür. Peki, Bodrum Konacık nasıl bir yer?

Konacık Nasıl Bir Yer?

Konacık, her ne kadar turizm faaliyetinden uzak bir konumda bulunsa da çeşitli sektörlere doğrudan ve dolaylı lojistik destek sunan iş merkezleri, mağazalar ve ofislere ev sahipliği yapmaktadır. Bodrum ekonomisinin önemli merkezlerinden biri olan Konacık, iş potansiyelindeki artışla birlikte Bodrum’un sürekli göç alan beldesidir. 

Eski ismi Çırkan olan Konacık, MÖ 7. yüzyıla kadar yani Pedesa’nın kuruluş tarihine kadar uzanır. Yarımada üzerinde kurulmuş Leleg kentlerinden en rahat ulaşabileceğiniz Pedasa, Gökçeler mevkiinde oldukça geniş bir arazi üzerine kurulmuştur.

Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti, antik kaynaklarda en çok bilinen ve söz edilen Leleg kentlerinden biridir. Surlarla çevrilmiş bu kent, akrapolu, nekropol alanları, tarım terasları ve çiftlik evleri ile bir Leleg kentidir. Pedasa’dan bugüne kadar sürdürülen kazı ve araştırmaları, MÖ 2000 yılından başlayan ve Bizans döneminin sonuna kadar uzanan sürece ait kalıntı ve buluntuları gün yüzüne çıkarmıştır.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
18 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
17 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
16 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
15 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
14 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
13 Haziran 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Muğla Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Hydas Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?