02 Ağustos 2022
1734
ABONE OL

Gümüşlük Gezilecek Yerler

Bodrum’un batısında yer alan Gümüşlük gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Bodrum denilince ilk akla gelen yerlerden biri olan Gümüşlük, kendine özgü havası, sahili boyunca uzanan balıkçıları ile meşhur. Bodrum’un sakin ve huzurlu yanını keşfetmek isteyenler için Gümüşlük gezi rehberi. İşte, Bodrum Gümüşlük gezilecek yerler.  

Gümüşlük Gezilecek Yerler

Sessiz ve sakim bir yaşam tarzının hakim olduğu Gümüşlük’te Ege’nin güzel koylarının en sevilenleri bulunuyor. Sakin koyları ile huzurlu bir tatil vadeden Gümüşlük, popüler mekanları ile oldukça rağbet görüyor. Aynı zamanda her köşede karşılaşabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları sayesinde sevdiklerinize ve kendinize hatıra almanız mümkün.

Gümüşlük Gezi Rehberi

Myndos Antik Kenti

Günümüzde her tatil planının içinde bulunan Bodrum’un Gümüşlük beldesi, Myndos Antik Kenti çevresine kurulduğu için, antik kentin anlamı bu bölge için büyüktür. Milattan önce 640’ta Anadolu’nun en eski medeniyetleri arasında bulunan Leleglerin yaşadığı Myndos Antik Kenti, Akdeniz ile Ege Denizi’nin kesiştiği yerde bulunuyor.

Halikarnasos’un hemen yanı başında bulunan Myndos, bu bölgeye vadilerle bağlıdır. Bu vadilerde yerleşim yerleri ve yel değirmenleri bulunuyor. Söylentilere göre bölgede eskiden stadyum ve tiyatro bulunuyordu fakat buna dair bir iz bulunamıyor. Günümüze kadar ulaşabilen yapılar sadece Bizans döneminden kalan kiliseler ve birkaç sur duvarı.

Myndos Antik Kenti’nin zamanında Büyük İskender tarafından kuşatıldığı ve ele geçirilemediği biliniyor. Günümüzde ise Myndos Antik Kenti, küçük ve şirin bir balıkçı kasabası olarak yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı oluyor.

Tavşan Adası

Gümüşlük Tavşan Adası, iki sahili birbirinden ayıran bir adadır. Gümüşlük’ün tam ortasında bulunan bu ada, aynı zamanda deniz üzerindeki Kral Yolu ile bağlantılıdır. Tavşan Adası’nın antik kentin kalıntılarına ev sahipliği yapması ziyaretçileri için oldukça güzel bir deneyime yol açıyor. Tavşan Adası’ndan yola çıkarak Gümüşlük sahil tarafından Kral Yolu üzerinden yürüyüş yapmak, tarihte yolculuk yapıyormuş gibi hissettiriyor.

Tarihi Yel Değirmeni

Gümüşlük’ten Bodrum’a yolculuk yaparken yol üzerinde karşımıza çıkan yel değirmenleri, Gümüşlük’e simgesel bir anlam kazandırıyor. Eski zamanlarda öğütme işlemi için kullanılan bu değirmenler, şimdilerde gün batımını izlemek için eşsiz bir mekan.

El Sanatları Çarşısı

El emeği, göz nuru sanat eserlerinin tezgahlarda sergilendiği bu el sanatları çarşısı; seramik ve cam objelerin, çeşitli nazar boncuklarının, kabaktan yapılmış masa lambalarının satışa çıkarıldığı yerdir. Her yıl bölgeye gelen turistlerin ilgi gösterdiği mekanlar arasında bulunuyor.

Gümüşlük Plajı

Gümüşlük denilince akla gelen yerlerden biri de Gümüşlük Sahil. Gümüşlük Plajı olarak yer alan bu plaj, genellikle dalgalıdır. Sahil ve deniz tabanı kumdur, plajı oldukça bakımlıdır. Gümüşlük Halk Plajı dalgalı olmasına rağmen ılık suya sahiptir.

Gümüşlük Nerede?

Gümüşlük’ü ziyaret etmek isteyenler Gümüşlük nerede? sorusunu sorabilirler. Bodrum’un beldesi olan ve Bodrum merkeze 22 km uzaklıkta bulunan Gümüşlük, Bodrum’un batı kısmında yer alır. Sakin ve huzurlu bir belde olan Gümüşlük, kendine has dokusuyla yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilir.  

Gümüşlük'e Nasıl Gidilir?

Gümüşlük, Bodrum’un batı kısmında yer alır. Bodrum’a hava yolu ile geldiğinizde Bodrum-Milas Havalimanı’ndan servis ve toplu ulaşım araçlarını kullanarak Gümüşlük’e ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
4 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Muğla Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Hydas Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?