23 Mart 2023
284
ABONE OL

Bodrum Yel Değirmenleri Nerede? Nasıl Gidilir?

Bodrum’un önemli sembolleri arasında yer alan yel değirmenleri, rüzgârı en verimli şekilde kullanabilmek adına inşa edilmiştir. Bodrum Yel Değirmenleri tarihi Orta Çağ’a dayanır. Bodrum’un neredeyse her yerinden görülebilen değirmenler bugün çok iyi durumda olmasalar dahi kesinlikle ziyaret edilmesi gereken mekanlar arasında yerini almaktadır.

Bodrum Yel Değirmenleri Nerede? Nasıl Gidilir?

Bodrum’da yer alan tarihi yel değirmenleri ilçenin simgesi niteliği taşır. Bodrum’daki yel değirmenleri ilk kez 1850’li yıllarda, bol rüzgârlı tepelerde inşa edilmiştir. Muğla’nın Bodrum ve Milas ilçelerinde sıklık karşılaştığımız yel değirmenleri kesme ya da moloz taştan silindirik gövdeli bir şekilde inşa edilmiştir. Değirmenin üzerinde ahşap konik bir çatı bulunur. Ana duvarlar genel olarak beyaz badana ile sıvalıdır. Duvarların bazı kısımlarının taş gövdesi olduğu gibi kalmıştır.

Yel değirmenlerinin içine girmek için yuvarlak kemerli basit bir kapıdan geçilir. Duvarlardaki küçük boyutlu mazgal pencereler ile içerisi aydınlık olur. Aynı zamanda içeride ahşap katlar yapılmıştır. Zeminde de değirmen taşı ile buğdayı öğüten mekanizma bulunur. Birtakım örneklerde de değirmenin kenarında ya da içinde un depoları da yer alır.

Bodrum Yel Değirmenleri Nerede?

Bodrum Yel Değirmenleri nerede?” sorusu bu benzersiz güzelliği görmek isteyen bireylerin araştırdığı konular arasındadır.  Yel Değirmenleri Bodrum ilçesindedir. Bu nedenle bu tarihi mekana gelmek isteyenlerin ilk olarak Muğla iline gelmesi gerekir. Bodrum limanına epey yakın bir konumda yer alır. Bu nedenle ziyaretçilere ulaşım açısından oldukça kolaylık sağlar.

Bodrum Yel Değirmenleri’ne Nasıl Gidilir?

Bodrum merkezinden yola çıkarak sahil takip edildiği zaman Yel Değirmenleri karşınıza çıkar. Bodrum ilçesine yapılan otobüs seferleri sayesinde Değirmenler’e ulaşmak mümkündür. Ülkenin dört bit yanında Bodrum’a kalkan otobüslere binerek bu tarihi mekâna ulaşabilirsiniz. Bodrum merkez, otogara epey yakın olması nedeni ile otobüsten iner inmez buradan kalkan dolmuşlarla merkeze geçebilirsiniz.

Bodrum Değirmenler yol tarifi için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Osman Nuri Caddesi üzerinden Haremtan Sokak’a dönüş yapın. Bu dönüşün ardından sağda değirmenleri görebilirsiniz. Kısa bir süre yürüdükten sonra Yel Değirmenleri’ne ulaşabilir ve bu tarihi alanın tadını çıkarabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
11 Haziran 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
10 Haziran 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
9 Haziran 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
8 Haziran 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
7 Haziran 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Haziran 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Denizli Bodrum Arası Kaç Kilometre?
GEZİ REHBERİ
Bodrum Dalış Noktaları
Bodrum Dalış Noktaları
23.03.2023
188
GEZİ REHBERİ
En Güzel Bodrum Plajları