14 Ağustos 2020
333
ABONE OL

Bodrum’un Gözde Rotası Ortakent

Bodrum denilince akla deniz-kum-güneş üçlüsünün yanı sıra eğlenceli gece hayatı geliyor. Bodrum her ne kadar yaz aylarında kalabalık ve hareketli olsa da bu yazımızda sizi başka bir Bodrum’a götürelim istedik.

Bodrum’un Gözde Rotası Ortakent

Mavi bayraklı ve Bodrum yarımadasının en uzun sahiline sahip pırıl pırıl bir deniz. Sahilden biraz içeriye doğru yürüdükçe mis gibi portakal ve mandalina kokularını almaya başlıyorsunuz. Ortakent, tepede bulunan eski değirmenleri, sokaklardaki taş evleriyle Bodrum’un keşfedilmemiş rotalarından biridir.  

Ortakent’in halkı kendi aralarında buraya Müsgebi derlermiş. Ortakent bir zamanlar narenciye bahçeleri ve rengarenk çiçekleriyle cennetten bir köşeymiş adeta. Nereye giderseniz gidin mis gibi narenciye kokusu sizi bulurmuş. İşte, Müsgebi adı buradan geliyor.

Ortakent Nerede?

Bodrum’un merkezine 15 km’lik bir mesafede olan Ortakent, Bodrum yarımadasının da en uzun sahiline sahiptir. Ortakent’te deniz bölgenin diğer yerlerine göre daha serindir, fakat görebileceğiniz en temiz denizde yine burada bulunur.

Denizi seyrederken berraklığını ve temizliğini gördüğünüzde suyun serin olmasına aldırış bile etmiyorsunuz. Mavi bayraklarla ödüllendirilmiş olan plajlar gün boyunca misafirlerini ağırlarken Türkiye’de gidilebilecek en güzel tatil bölgelerinden biri demek yanlış olmayacaktır.

Ortakent, Bitez’i geçtikten sonra hemen karşınıza çıkar. Merkezi denize uzak kalmış olsa da sahilden Bodrum yoluna kadar ilerlediğinizde narenciye bahçelerinden gelen güzel kokularda sizi kendisine hayran bırakmaya yetecektir.

Ortakent’in henüz imara açılmamış olması doğal güzelliğin korunması açısından da çok önemlidir. Bu nedenle Ortakent yani Yahşi için el değmemiş bir belde demek sanıyorum ki yerinde olacaktır.

Ortakent’in yerleşimine genel olarak baktığımız zaman çok eski zamanlara kadar gidiyor. Bunu bölgede yapılmış olan kazılardan da anlayabiliyoruz. Kazılarda Roma ve Bizans dönemine ait olan pek çok kalıntılarında bulunduğunu biliyoruz. Bu kazılarda elde edilen eserler Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Ortakent eskiden tarım, narenciye ve hayvancılık ile geçimini sağlarken bugün belde de turizm daha fazla ön plana çıkmıştır. Kıyı kesiminde turizm ağırlığını hissettirirken iç kesimlerde insanların halen tarım ve hayvancılıkla uğraşmış olduklarını görebilirsiniz.

Ortakent’te Güneşin Batışını İzlemek

Ortakent, denizi serin ve temiz olan bir belde olsa da güneşin doğuşu ve batışının da en güzel olduğu yer olarak bahsedilebilir. Beldeyi, Uludere Akarsu’yu 2 bölüme ayırır. Akarsuyun aynı şekilde akıyor olması ise beldenin bu zamana kadar bölünmemesine neden olmuştur. 

Sokaklarda yürürken karşınıza çıkan evlerin Rumlardan kalma olduğunu ve Apranga denilen 2 kattan oluştuğunu da söylemeden geçmeyelim.  Bu evlerin önünde oturan yerli halkla sohbet etmek size iyi gelecektir.

Ortakent yani Yahşi son zamanlarda turizm açısından önemli bir yer olma yolunda gidiyor. Hayatınızın en güzel zamanını yaşayabileceğiniz Ortakent’te hayat her zaman eğlenceli bir şekilde devam ediyor.

0 Yorum

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Bodrum Küdür Koyu
Bodrum Küdür Koyu
14.08.2020
232
GEZİ REHBERİ
Ortakent Halk Plajı
Ortakent Halk Plajı
14.08.2020
200
GEZİ REHBERİ
Bodrum Piknik Alanları
Bodrum Piknik Alanları
14.08.2020
477
GEZİ REHBERİ
Myndos Antik Kenti
Myndos Antik Kenti
14.08.2020
325
GEZİ REHBERİ
Bodrum Leleg Yolu
Bodrum Leleg Yolu
14.08.2020
216
GEZİ REHBERİ
Bodrum Osmanlı Tersanesi
Bodrum Osmanlı Tersanesi
14.08.2020
242