28 Eylül 2020
620
ABONE OL

Bodrum Tarihi Yerler

Bodrum deniz, kum ve güneş üçlüsü ile ünlü olsa da  tarihi yerler konusundan ülkemizin en zengin destinasyonlarından biridir. Birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan bölge, birçok tarihi mekanı bünyesinde bulunduruyor. 

Bodrum Tarihi Yerler

Bodrum tarihi yerler açısından o kadar zengin ki, ilçenin ara sokaklarında yürürken bile birçok antik kalıntıyla karşılaşabiliyorsunuz. İlçenin birçok noktası tarihi sit alanı statüsündedir ve birçok tarihi kalıntı yerli ve yabancı turistin ilgi odağı oluyor.

Bodrum Tarihi

Eski adı Halikarnassos olan Bodrum’un MÖ 484 yılında Bodrum Dor’lar tarafından kurulduğu biliniyor. Daha sonra Karya ve Leleg halklarına ev sahipliği yapan Bodrum Megeralılar tarafından büyütülünce Halikarnassos adını almıştır.

MÖ 386 yılında Perslerin eline geçen Bodrum daha sonra MÖ 192 yılında Roma İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. 1522 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girmiştir ve Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Bodrum adını almıştır.

Bodrum Kalesi

1522 yılında St. Jean Şövalyeleri’nin kalesi olarak inşa edilen Bodrum Kalesi, Bodrum’un sembol yapılarından biridir. Kale, iki liman arasında üç tarafı deniz ile çevrili kayalıklar üzerine kurulmuş olan Bodrum Kalesi, Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor.

Bodrum Kalesi’nde Türk hamamı, Karyalı Prenses Salonu, Klasik Devir Salonu, Amphora ve Cam Batığı Salonu gibi bölümlerde sergilenen ve eski dönemler hakkında ipuçları sunan pek çok önemli koleksiyon eserleri ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi içinde yer alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi dünyanın sayılı sualtı arkeoloji müzelerinden biridir. Müzede, 14 adet sergi salonunda dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonunu ziyaret edebilirsiniz. Koleksiyon, MÖ. 15 ve daha sonraki yıllara dayanan amforalardan oluşuyor.

Halikarnas Mozolesi

Kral Mausolos için kız kardeşi ve karısı tarafından yaptırılan Halikarnas Mozolesi, Dünyanın Yedi Harikası listesinde yer alıyor. Yunan ve Mısır mimarisinden izler taşıyan ve görkemli bir mimariye sahip olan büyük anıt mezar, turistler tarafından oldukça rağbet görüyor. Günümüzde açık hava müzesi olarak düzenlenen ve çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan mozole alanında kabartmalar, kalıntılar ve mimari parçaları ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum Antik Tiyatro

Göktepe’nin güney yamacında yer alan Bodrum Antik Tiyatro’nun tarihi MÖ IV. yüzyıla dayanmaktadır. Roma İmparatorluğu Çağı tiyatro tarihinin yazıldığı bu önemli yapı günümüzde konser alanı olarak kullanılmaktadır. Toplamda 13.000 kişi kapasiteli tiyatro 3 bölümden oluşuyor. Sahne, opera ve oturma yerlerinden oluşan tiyatro dikdörtgen bir tasarıma sahiptir.

Myndos Kapısı

MÖ 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Halikarnassos kentinin giriş kapısı olarak yapılmış Myndos Kapısı bölge açısından zengindir. Bu alan şehrin batı surlarının en önemli kısmını oluşturuyor. Kapı, sekizer metrelik kuleler arasına inşa edilmiştir.

Pedasa Antik Kenti

Bodrum merkezle Bitez arasında kalan yarımadanın en önemli tarihi değerlerinden biri olan Pedasa Antik Kenti yer alıyor. Lelegler tarafından kurulmuş olan antik kent mimari açıdan en korunaklı antik kent olma özelliğini taşıyor. Yöre halkı tarafından “Gökçeler Kalesi” olarak da biliniyor. Pedasa, bölgede kurulun 8 kentin en önemlileri arasında bulunuyor.

Tarihi Yel Değirmenleri

Bodrum merkezden Bardakçı hatta minibüsleri ile ulaşabileceğiniz yel değirmenleri Bardakçı Koyu’nda bulunuyor. Yaz aylarında yoğun ziyaretçi akınına uğrayan değirmenlerin 18. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor.

Bodrum Deniz Müzesi

2011 yılından bu yana Bodrum denizcilik tarihine ait belgelerin sergilendiği Bodrum Denizcilik Müzesi, ziyaretçilerine Bodrum’un denizcilik kültürü ile ilgili ipuçları bulunuyor.

0 Yorum

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Bodrum Küdür Koyu
Bodrum Küdür Koyu
28.09.2020
94
GEZİ REHBERİ
Ortakent Halk Plajı
Ortakent Halk Plajı
28.09.2020
114
GEZİ REHBERİ
Bodrum Piknik Alanları
Bodrum Piknik Alanları
28.09.2020
192
GEZİ REHBERİ
Myndos Antik Kenti
Myndos Antik Kenti
28.09.2020
218
GEZİ REHBERİ
Bodrum Leleg Yolu
Bodrum Leleg Yolu
28.09.2020
142
GEZİ REHBERİ
Bodrum Osmanlı Tersanesi
Bodrum Osmanlı Tersanesi
28.09.2020
169