01 Ekim 2020
327

Bodrum Gezi Rehberi

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum sadece yerli değil yabancı turistlerin de uğrak noktasıdır. Bodrum, sahip olduğu doğal güzellikleri, antik dönemlerden kalan tarihi dokuları, her türlü eğlencenin yaşandığı mekanları, denizi, güneşi ve muhteşem koylarıyla ziyaretçileri büyülüyor.  Bodrum'a dair merak edilenleri sizler için derledik. 

Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum’a Nasıl Gidilir?

Bodrum’a kendi aracınızla, uçakla ya da otobüsle gidebilirsiniz. İlçeye hava yoluyla ulaşım Milas-Bodrum Havaalanı’ndan sağlanmaktadır. Havaalanı Bodrum’a 36 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 35-40 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir. Bodrum’a Türkiye’den ve dünyanın birçok şehrinden doğrudan seferler düzenleniyor.

İlçeye karayolu ile gidebilmek de mümkün. Türkiye’nin hemen hemen her şehrinden Bodrum’a otobüs seferleri düzenleniyor. Birçok adadan Bodrum’a feribotla ulaşmak mümkün. Bodrum içinde de farklı ulaşım seçenekleri bulunuyor.

Bodrum İklimi

İklim itibariyle Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan Bodrum, yaz aylarında neredeyse hiç görülmeyen, kışın ise çok düşük olan nem oranı, yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçiyor. Bitki örtüsü olarak fundalıklar ile iğne yapraklı kızıl çam, yabani çilek, mersin ve sandal ağaçlarıyla kaplıdır.

Bodrum Yeme İçme

Bodrum turistik bir şehir olması nedeniyle yöresel lezzetlerden dünya mutfaklarına kadar pek çok seçenek bulmanız mümkün. Bodrum, genellikle zeytinyağlıların ağırlıklı olduğu Ege mutfağı hakimdir. Sebze ve yabanıl bitkiler, zeytinyağlılar yöre beslenmesinde önemli bir yer tutuyor. Giritli otu, pazı, börülce kavurması, kabak çiçeği dolması, çökertme kebabı denemeniz gereken lezzetler arasındadır. Bodrum’a gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken yemeklerden biri de deniz ürünleridir. Bodrum’a gittiğinizde Bitez dondurmasının mutlaka tadına bakmalısınız.

Bodrum Eğlence ve Gece Hayatı

Bodrum deniz ve doğa güzellikleriyle bilinmesinin yanı sıra gece hayatı ile ünlüdür. Barlar sokağı ve koylarda sabahlara kadar süren sınırsız gece ve eğlence hayatı vardır. Barlardan, meyhanelere, gece kulüpleri ve diskolara kadar pek çok alternatifiniz mevcuttur. Bodrum’da doğal güzelliğin yanı sıra geceleri yerini eğlencenin ritmine bırakabilirsiniz.

Bodrum Konaklama

Bodrum yarımadası birbirinden eşsiz koylara kurulmuş pek çok yerleşim alanı ve plajları ile Türkiye’nin seçkin ve popüler tatil merkezlerinden biridir. Konaklama ve turistik tesis bakımından da çok gelişmiş bir ilçe olan Bodrum’da en popüler konaklama merkezler Bodrum merkez, Gümbet, Bitez, Yalıkavak, Turgutreis, Türkbükü, Gündoğan, Ortakent, Gümüşlük ve Akyarlar başta gelir. Bodrum’da otel, apart, pansiyon gibi birçok konaklama seçeneği bulunur.

0 Yorum

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Bodrum Gümbet Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Gündoğan Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Yalıçiftlik Gezi Rehberi
GEZİ REHBERİ
Bodrum Gezi Rehberi
Bodrum Gezi Rehberi
01.10.2020
327
GEZİ REHBERİ
Bodrum Tarihi Yerler
Bodrum Tarihi Yerler
01.10.2020
225
GEZİ REHBERİ
Güvercinlik Gezilecek Yerler