12 Ekim 2021
755
ABONE OL

Bodrum Alışveriş Rehberi – Neler Alınır, Popüler Alışveriş Mekanları

Bodrum alışveriş açısından pek çok alternatif sunar. Bodrum’un alışveriş noktaları, çarşılar, butikler ve Bodrum’un ara sokaklarında bulunan hediyelik eşya dükkanları gibi pek çok seçenek bulunuyor. Bodrum merkezdeki irili ufaklı merkezlerde hediyelik eşya bulabilirsiniz. Bodrum’un neyi meşhur sorusu aklınıza takılabilir.

Bodrum Alışveriş Rehberi – Neler Alınır, Popüler Alışveriş Mekanları

Bodrum’a geldiğinizde tatilin yanı sıra alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Sevdiklerinize hediyeler almak için alışveriş yerleri ve Bodrum hediyelik eşya arayışına girebilirsiniz. Bodrum’daki alışveriş noktalarından kendinize ve sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Mücevher, deri, halı, kilim, giyim ve hediyelik eşyaları arasından seçim yapabilirsiniz. 

Bodrum el sanatları hediyelik eşyaları açısından farklı seçenekler sunar. Bodrum’a özel dokumalar, gümüş takılar, iğne oyalar, dekoratif eşyalar gibi pek çok hediyelik eşya ve el sanatlarını satın alabilirsiniz.

Bodrum Alışveriş Noktaları ve Popüler Yerler

Bodrum Çarşısı

Bodrum Çarşısı, Bodrum’un en sık ziyaret edilen noktalarından biridir. Bodrum’un en kalabalık noktalarından biri olan Bodrum Çarşısı’nda aradığınız hemen hemen her şeye ulaşabilirsiniz. Bodrum Çarşısı’nda özel dokumalar, ahşap hediyelik eşyalar, takılar, iğne oyaları, çömlekler, nazar boncukları ve daha pek çok hediyelik eşyayı bulabilirsiniz. Bu malzemelerin yanı sıra bez kıyafetler, Bodrum’a özgü el yapımı eşyalar mevcuttur. 

Bodrum Semt Pazarları

Bodrum Çarşısı’nın yanı sıra Bodrum semt pazarları da mutlaka uğramanız gereken noktalar arasındadır. Bodrum pazarları Bodrum’a ait geleneksel dokumalar, el emeği eşyalar açısından farklı seçenekler sunuyor. Bodrum pazarlarında yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken pek çok ürüne rastlayabilirsiniz.

Pazarlar içerisinde “Bodrum Sandaleti” olarak bilinen antik sandaletler ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gösterilen ürünler arasındadır. Cam boncuk da antik dönemin üretim teknikleriyle Türklerin geleneksel boncuklarının birleştirilmesiyle elde edilir. Binlerce yıldır aynı yöntemle üretilen Göz Boncuğu, Bodrum’un simge hediyelik eşyalarıdır.

Bodrum pazarları hangi gün sorusu kafanıza takılıyor olabilir. Bodrum semt pazarı günleri şu şekildedir;

Pazartesi günü Kumbahçe, Türkbükü ve Güvercinlik Pazarı

Salı günü Bodrum merkez, Yalıkavak ve Gölköy Pazarı

Çarşamba günü ise Gümüşlük, Gündoğan, Ortakent ve Gölköy Pazarı

Perşembe günü Yalıkavak, Bitez ve Akyarlar Pazarı

Cuma günü ise Konacık ve Yalı Pazarı

Cumartesi günü Turgutreis Pazarı

Pazar günü Gümbet, Mumcular ve Kızılağaç Pazarı

Bodrum Alışveriş Merkezleri

Bodrum’da büyük alışveriş merkezleri de mevcuttur. Bunlar; Oasis Alışveriş Merkezi, Milta Bodrum Marina, Palmarina Yalıkavak, D, Marin Turgutreis, Konacık Avenue AVM, Ortakent Midtown AVM’dir. Bodrum alışveriş merkezleri farklı noktalarda bulunuyor. Bodrum alışveriş merkezleri arasından bulunduğunuz konuma yakın alışveriş merkezine gidebilir, ihtiyacınız olan ürünleri satın alabilirsiniz. Özellikle marinalarda bulunan alışveriş mekanları pek çok seçenek sunuyor. Bu alışveriş mekanları içerisinde sanat galerileri, kafeler, sanat merkezleri ve hediyelik eşya satan pek çok nokta bulunuyor. Seçenekler arasından kendinize en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Zeytinlik

Bodrum’un otantik dükkanları arasında yer alan Zeytinlik, organik ürünleri ile biliniyor. Zeytinlik, saf ve doğal zeytinyağı ve zeytinyağlı ürünleri tercih edebileceğiniz bir mekân. Tatil için Bodrum’a gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Zeytinyağı, bitki çayları ve sabunlarıyla ünlü mekânda el yapımı reçelleri de satın alabilirsiniz.

Bodrum’dan Ne Alınır?

El Sanat Ürünleri

Bodrum Sandaletleri

Bodrum’da hediye alabileceğiniz pek çok ürün bulunuyor. Antik Bodrum sandaletleri, Bodrum’un simge hediyelik eşyalarından biridir. Bodrum’da usta elinde biçimlenen deri sandaletler dünya çapında biliniyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen sandaletleri kendinize ve sevdiklerinize alabilirsiniz.

El Sanatları Ürünleri

Bodrum’da hediye olarak kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz el emeği ürünler bulunuyor. Bodrum’un en popüler alışveriş ürünleri arasında yer alan bu malzemeler turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.

Cam Boncuk

Antik dönemin üretim teknikleriyle Türklerin geleneksel boncuklarının bir araya geldiği cam boncuk da Bodrum’da satın alabileceğiniz eşyalar arasındadır. Göz boncuğu olarak bilinen ve bin yıllardır aynı yöntemlerle üretilen cam boncuklar nazardan korur. Siz de sevdiklerinize cam boncuk alarak mutlu edebilirsiniz.

Su Kabakları, Deniz Kabukları ve Süngerler

Su kabakları, deniz kabukları ve süngerler Bodrum’a geldiğinizde tercih edebileceğiniz ürünler arasında yer alır. Denizden çıkarılan farklı renklerdeki deniz kabukları ve Bodrum’un meşhur süngerleri Bodrum’un sembol hediyelerinden biridir. Kendinize ve sevdiklerinize Bodrum’un bu simge hediyelerinden alabilirsiniz.

Takılar ve İğne Oyaları

Bodrum’da otantik takılar ve iğne oyaları yine tercih edebileceğiniz hediyeler arasındadır.

Özel Dokumalar ve Halılar

Bodrum’a özel dokumalar ve halılar da turistlerin en çok ilgisini çeken hediyelik eşyalardan bazılarıdır.

Milas Kumaşları

Yüzde yüz el dokuması Milas kumaşları ve kumaşlardan elde edilen örtüler, el boyaması giysiler ve dekoratif dokumalar oldukça hoşunuza gidecek.

Ayrıca, haftalık olarak kurulan Bodrum yerel pazarlardan da Ege’ye ve Bodrum’a özgü meyve gibi malzemeler, farklı el işleri ve hediyelik eşyalar bulmak mümkün. Bunun yanı sıra farklı otlar ve baharatlar da alarak kendinize ve sevdiklerinize farklı hediyeler sunabilirsiniz.

0 Yorum

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Bodrum Yelkenli Tekne Yat Kiralama
GEZİ REHBERİ
Bodrum’da Jazz Müzik Nerede Dinlenir?
GEZİ REHBERİ
Bodrum’da Rock Müzik Nerede Dinlenir?
GEZİ REHBERİ
Gündoğan Geleneksel Sucuk-Şarap Festivali