09 Eylül 2022
6988
ABONE OL

Akyarlar Nerede? Akyarlar’a Nasıl Gidilir?

Akyarlar Bodrum yarım adasının güneybatısında bulunan şirin bir belde olarak tanınır. Bodrum merkeze ortalama 20 kilometre mesafede bulunan Akyarlar, eşsiz plajları ve balıkçıları ile meşhur bir yerdir.

Akyarlar Nerede? Akyarlar’a Nasıl Gidilir?

Ege’de sörf sporu yapmak isteyenler için en ideal noktalardan biri olan Akyarlar, Yunanistan’da yer alan Kos Adası’na 5 kilometre mesafededir. 60’lı yılların sonlarına kadar kendi halinde şirin bir kasaba olan Akyarlar, Bodrum’un turizm ile gelişmesinden sonra git gide popülerleşmeye başlamıştır.

Mübadele yıllarına kadar Kefaluka adı ile bilinen Akyarlar’da Rum nüfusu ağırlıklıdır. Mübadele sonrasında ise Türk vatandaşlarının yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Günümüzde ise göz kamaştırıcı sahil şeridi, kumsalı, limanı, Akyarlar otelleri ile Bodrum’un popüler tatil beldeleri arasında yer alır. Akyarlar otel seçenekleri ile geniş bir yelpazeye sahip olduğu için konaklama konusunda birçok imkana sahiptir.

Akyarlar’ın sokaklarında gezindiğinizde bu bölgenin eski bir Rum yerleşim merkezi olduğu gözünüze çarpıyor. Yapılar üzerinde hala Rum izlerini taşıyor. Akyarlar’ın kendine özgü bir koyu bulunuyor. Akyarlar Koyu’nun özelliği ise sularının günde yedi kez yer değiştiriyor olmasıdır. Bu nedenle denizi daima pırıl pırıl olan bu koyun ünü ülke sınırlarını aşmıştır.

Akyarlar’a Nasıl Gidilir?

Akyarlar’a Uçakla Ulaşım

Akyarlar’a en yakın havalimanı Muğla’nın Milas İlçesi’nde yer alan Milas- Bodrum Havalimanı’dır. Türkiye’nin ve dünyanın birçok noktasından doğrudan uçak seferlerinin düzenlendiği Milas-Bodrum Havalimanı’nın yaz aylarında sefer sayıları artırılıyor.

Milas-Bodrum Havalimanı’ndan Akyarlar’a Ulaşım

Milas-Bodrum Havalimanı, Akyarlar’a 58 km uzaklıktadır. Havalimanından Akyarlar’a doğrudan ulaşım seçeneği mevcut değildir. HAVAŞ ya da MUTTAŞ servisleriyle Bodrum Otogarı’na gittikten sonra otogarda bulunan Akyarlar dolmuşlarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Taksi, araç kiralama ve özel transfer aracı gibi seçenekler de alternatifler arasındadır.

Akyarlar’a Araba ile Ulaşım

Akyarlar, Ankara’ya 733 km uzaklıktadır. Ulaşım, yaklaşık 10 saat 50 dakika sürer. İstanbul’a ise 812 km uzaklıktadır. 12 saatte ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir’e 265 km uzaklıkta olan Akyarlar’a 4 saatte ulaşabilirsiniz.

Akyarlar, Muğla’ya ise yaklaşık 133 km uzaklıktadır.  2,5 saatte ulaşım mümkündür. Bodrum’a ise 23 km uzaklıkta yani 35 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Bodrum- Turgutreis Karayolu’nu kullanarak Akyarlar’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir ve İstanbul yönünden gelişlerde İzmir-Aydın Otoyolu, Söke, Milas Güzergahı kullanılabilir. Ankara yönünden gelişlerde ise Afyonkarahisar, Buldan, Yatağan, Milas ve Bodrum güzergahını takip etmek gerekiyor.

Akyarlar’a Otobüs ile Ulaşım

Akyarlar ve Turgutreis’e yaz aylarında birçok otobüs firmasının doğrudan seferleri mevcuttur. Yaz aylarında yer bulmanın zor olduğu bu seferler yerine önce Bodrum’a gelerek Bodrum Otogarı’ndan Akyarlar dolmuşlarını kullanarak 40 dakikada Akyarlar’a ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Muğla Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Hydas Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?