12 Aralık 2022
2678
ABONE OL

Akyarlar Gezilecek Yerler

Akyarlar gezilecek yerler konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Akyarlar, her köşesi ayrı bir güzelliği saklı tutan Bodrum’da yeşilin ve mavinin mükemmel uyumunu yakalayabileceğiniz yerlerden biridir. Akyarlar tekne turu etkinlikleri ve eşsiz doğasıyla ziyaretçilerine keyifli zamanlar yaşatan Akyarlar şirin bir balıkçı kasabasıdır. Muhteşem doğası ve pırıl pırıl deniziyle insanı büyüleyen Akyarlar, kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. 

Akyarlar Gezilecek Yerler

Doğanın eşsiz tonlarını yakalayabileceğiniz Akyarlar, Bodrum merkeze yaklaşık 23 km uzaklıkta bulunuyor. Bodrum yarımadasının en güneybatı ucunda bulunan Akyarlar aynı zamanda yarımadanın en önemli sörf merkezlerinden biridir.

Antik ismi Arhialla olan Akyarlar eskiden bir balıkçı kasabasıyken, zamanla Bodrum’un en önemli turizm beldelerinden biri haline dönüşmüş. Muhteşem koylara ev sahibi yapan Akyarlar, aynı zamanda Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na 5 km’lik mesafede bulunuyor.

Akyarlar Koyu

Akyarlar’a geldiğinizde ilk göze çarpan noktalardan biri Akyarlar Koyu’dur. Akyarlar Koyu’nun özelliği, sularının günde yedi kez yer değiştiriyor olmasıdır. Bu sayede suyu hep pırıl pırıl olan bu koyun ünü ülke sınırlarını aşmış durumdadır. Suyun sürekli yer değiştiriyor olması nedeniyle sörf ve yelkenli sporlar için son derece uygundur. Sörf ya da yelkenli sporlarına ilgi duyuyorsanız, bu koyu mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Aspat Dağı

Akyarlar’ın içinde yer alan Aspat Dağı bölgenin en yüksek noktasıdır. Muhteşem manzarasıyla sizi büyüleyen Aspat Dağı’nın tepesinden geniş bir Ege ve Akdeniz manzarası yakalayabilirsiniz. Aspat Dağı tepesinden Yunan adalarını da rahatlıkla görebilirsiniz.

Küçük Akvaryum Koyu

Küçük Akvaryum Koyu, Gümbet ile Bitez arasında bulunan Akvaryum Koyu ile karıştırılmamalıdır. Küçük Akvaryum Koyu, Kalekent sitesinde konumlanmış durumdadır. Muhteşem bir denize sahip olan koy, eşsiz manzarasıyla sizi büyülüyor.  

Karaincir Plajı

Karaincir Plajı denize girmek için en çok tercih edilen yerlerden biridir. 500 metre kadar bir kumsala sahip olan Karaincir Plajı’nda denizin ve kumsalın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Çıfıt Kalesi

Eski dönemlerde bu bölgede Venedik (Cenova) korsanlarının etkin olduğu biliniyor. Aspat Dağı olarak tanınan yere bu bölgede bir kale inşa edilmiş, Aspat Kalesi de olarak bilinen bu kale Venedik Kalesi olarak  anılıyor. Araştırmacılar, kalede M.Ö. 7. yüzyıla ait yerleşim izlerine rastlamış. Çıfıt Kalesi tarih meraklıları için kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
22 Mart 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
GEZİ REHBERİ
Bodrum Dalış Noktaları
NÖBETÇİ ECZANELER
20 Mart 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Bodrum Dalış Noktaları
GEZİ REHBERİ
En Güzel Bodrum Plajları
GEZİ REHBERİ
Bodrum Günübirlik Tekne Turları 2023