23 Ocak 2023
134
ABONE OL

Akyaka Nerede? Akyaka’ya Nasıl Gidilir? Akyaka Gezilecek Yerler

Muğla’nın saklı cennetlerinden olan Akyaka, bir bodrum kadar bilinmiyor olsa da son yıllarda güzelliğiyle pek çok insanı da etkilemeyi başarmıştır. Bir yandan mavi deniz bir yandan yeşil ormanın bir olduğu Akyaka, tüm güzelliğiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Akyaka Nerede? Akyaka’ya Nasıl Gidilir? Akyaka Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Akyaka nerede, nasıl gidilir ve gittiğinizde nereleri gezmeniz gerekiyor? Sorularının yanıtlarını verelim istedik.

Akyaka Nereye Bağlı?

Akyaka nerde merak edenler için belirtelim. Burası Muğla’nın Ula ilçesine bağlı olan bir mahalle yani bazılarının bildiği gibi bir ilçe vs. değil. Sakar geçidinin altında bulunan bu mahalle Muğla Merkeze 38 km uzaklıkta mesafede bulunuyor. Muğla bilindiği üzere merkezinde denizi olmayan bir şehirdir. İnsanlar denize girmek istediklerinde en yakın Akyaka’ya gidiyorlar. Mimarisinin özel olduğu Akyaka aynı zamanda Azmak Nehri’ni de içinde bulunduruyor.  Akyaka’ya gelmek isteyenler için hemen belirtelim bazı yerlerle arasındaki mesafe aşağıdaki gibidir:

 • Marmaris’ten gelenler için 31 km,
 • Datça’dan gelenler için 101 km,
 • Fethiye’den gelenler için 101 km,
 • Bodrum’dan gelenler için 135 km,
 • Muğla Merkez’den gelenler için 38 km,
 • İzmir’den gelenler için 240 km,
 • Aydın’dan gelenler için 145 km,
 • Antalya’ gelenler için 294 km,
 • Ankara’ gelenler için 622 km,
 • İstanbul’dan gelenler için 703 km mesafe bulunuyor.

Akyaka’ya Nasıl Gidilir?

Akyakaya nasıl gidilir? Diyenler için farklı cevaplar var. Karayolundan gidebileceğiniz gibi havayolunu da kullanabiliyorsunuz. Eğer buraya daha uzak bir şehirden gelmeyi planlıyorsanız tabi sizin için en kısa yol olan havayolu daha mantıklı olacaktır. Ancak gezmek gibi bir niyetiniz varsa ve karayolundan yolculuğu seviyorsanız aracınızla gelebilirsiniz. 

 1. Akyaka’ya Kara Yolu İle Ulaşım

Akyaka’ya karayolundan ulaşım kendi aracınızla ya da otobüsle yapılabiliyor. Ankara, İstanbul ve Adana gibi şehirlerden otobüsle gelebiliyorsunuz. Tabi otobüs Akyaka’ya kadar girmiyor. Yol ayrımında inmeniz ve oradan geçmeniz gerekiyor. Bu da yaklaşık 2-3 dakika yürümek anlamına geliyor. Kendi aracınızla gelecekseniz Sakarya geçicinden geçtikten sonra  5 dakikalık mesafede bulunuyor.  Muğla merkezden gelecekler için günün her saatinde dolmuş seferleri var. Buraya indiğinizde Akyaka dolmuşlarına binerseniz sizi getirecektir.

 1. Akyaka’ya Hava Yolu İle Ulaşım

Havayolunu tercih edenler için iki seçenek bulunuyor. Bunlardan birincisi Dalaman havaalanı diğeri ise Milas Bodrum havaalanıdır. İkisinden en yakını hangisidir derseniz Dalaman havaalanını söyleyebiliriz. Havaalanından indikten sonra geriye 69 kilometrelik bir yolunuz kalacak buradan taksiyle ya da minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Marmaris’ten Akyakaya Nasıl Gidilir?

Marmaris’e gelenler genelde buradan Akyaka’ya geçmek ve doğal güzellikleri görmek isterler. Peki, Marmaris’ten Akyaka'ya nasıl gidilir? Diyenlere şu şekilde belirtelim. Marmaris Merkez’den Akyaka’ya toplu taşıma aracı bulunuyor. Yaklaşık 36 kilometrelik mesafe var buradan bindiğiniz minibüslerle doğrudan geçiş yapabiliyorsunuz. Bunun dışında otogardan kalkan otobüs ve dolmuşlarda bulunuyor.

Akyaka’ya Ne Zaman Gidilir?

Akyaka doğal güzelliklerle dolu saklı bir cennet ve yılın her mevsiminde bu güzel yere gidebilirsiniz. Akyaka’nın en önemli özelliği buraya kar yağmamasıdır. Kışın bolca yağmur yağan mahallede yazın ise güneşin tadını çıkararak dinlenebilirsiniz. Genel olarak insanlar buraya Haziran, Temmuz ve Ağustos ayında geliyorlar. Yazın geleceklere hemen belirtelim çok fazla kalabalık var.

Akyaka Kaç Günde Gezilir?

Akyaka kaç günde gezilir sorusunun yanıtı tamamen size bağlıdır. Tatil süreniz ne kadarsa o kadar burada olabilirsiniz. Kaldığınız süre boyunca hiç gitmek istemeyeceğiniz, bolca dinleneceğiniz ve denize girebileceğiniz zamanlarınız olacak.  Eğer bol aktiviteli olsun istiyorsanız 1 haftanızı ayırmanızı tavsiye ederiz.

Akyaka’da Nereye Gidilir?

Akyaka gezilecek yerler listesi çok kalabalık. Aşağıda sıralayacağımız yerler buraya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Gezerken bir planlama yapmanız yerinde olacak. Merkezinde görmeniz gereken yerler: Azmak Nehri, Akyaka Plajı, Akyaka Orman Kampı, Akyaka Albay Koyu, Maden İskelesi, Akyaka Kaya Mezarlarıdır. Akyaka’ya yakın olan yerler ise Sakar Seyir Terası, Akçapınar Köyü, Çınar Plajı, Akyaka Turnalı Koyu, Akyaka Akbük Koyu'dur.

Akyaka’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken koylar ve plajların olduğunu da belirtelim. Bu koy ve plajları gezmek isterseniz görmeniz gerekenler şöyledir:  Akyaka Halk Plajı / Akyaka Plajı, Albay Koyu, Çınar Plajı, Akyaka Turnalı Plajı, Akbük Plajı. Bu plajların hepsinin kendine has güzellikleri var ancak nereden girmek daha güzel derseniz Akbük ve Turnalı plajının denizi daha güzel şeklinde bir öneride bulunabiliriz.

Akyaka ve Azmak Nehri

İlk kez bir televizyon dizisiyle Türkiye’ye adını duyurmuş olan Azmak Nehri, Akkaya’nın doğal güzelliklerinden birisidir. Nehir sazlıkları ve ördekleriyle sanki bir cennet görüntüsünü oluşturuyor. Sakar tepesinden çıkan kaynak suyu Nehrin çıkış noktasını oluşturuyor. Deniz seviyesinden birkaç metre yukarıda olan bu nehir halen berraklığını koruyabilmeyi başarmıştır. Nehrin bazı yerleri derin olmasa da zaman zaman 8 metreyi bulan bölümleri var. Suyun sıcaklığı ise her mevsimde 8 dereceyi buluyor.

Akbük Koyu

Sessizliğiyle insana huzur veren Akbük koyu, Gökova Körfezi’nin kuzeyinde bulunuyor. Merkeze yakın olan bu koyda küçük bir iskele ve birkaç lokanta var. Koya ulaşmak için sahil boyunca 25 km’lik yolu yürümeniz ya da 20 km’lik asfalt yolu kullanmanız gerekiyor. Buraya aynı zamanda tekne turlarıyla da gitmek mümkündür.

Kadın Azmağı Deresi

Kadın Azmağı Deresi de bölgede huzur bulabileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Derenin özelliği su sporları yapılabiliyor olmasıdır. Sörf, kano ve dağ bisikleti gibi sporları burada yapabilirsiniz. Kadın Azmağı Deresi sit alanı olarak ilan edilmiş bu nedenle bölgede yapılanmaya izin verilmiyor.

Sedir Adası

Sedir Adası, Gökova Körfezinde bulunuyor. Marmaris’ e yakın olduğundan dolayı buraya Marmaris’ten gelenlerde var. Akkaya’dan tekne turlarının düzenlendiği ada da plaj ve antik kent bulunuyor.  Altın rengi bir kuma sahip olan plajda yüzüp güneşlenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
22 Mart 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
GEZİ REHBERİ
Bodrum Dalış Noktaları
NÖBETÇİ ECZANELER
20 Mart 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Bodrum Dalış Noktaları
GEZİ REHBERİ
En Güzel Bodrum Plajları
GEZİ REHBERİ
Bodrum Günübirlik Tekne Turları 2023