11 Kasım 2022
399
ABONE OL

Sonbaharda Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Tavsiyeler

Sonbaharın gelmesiyle birlikte birçok kişinin fiziksel aktiviteleri azalırken havaların soğumaya başlaması ile enfeksiyon riski de artmaktadır. Okulların açılması ile grip, nezle, soğuk algınlığı gibi salgın hastalıklar daha hızlı yayılır. Bu sebeple sonbahar aylarında bağışıklık sistemini güçlendiren alışkanlıklar edinmek sağlık açısından son derece önemlidir. Peki, bağışıklığı güçlendirmek için tavsiyeler nelerdir?

Sonbaharda Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Tavsiyeler

Dengeli ve Düzenli Beslen

Bağışıklığı güçlendirmek için dikkat edilmesi gereken ilk nokta, elbette dengeli ve düzenli beslenmedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için süt ve süt ürünleri başta olmak üzere et grubu, sebze/meyve ve tahılları günlük beslenme planınıza dahil edebilirsiniz.

Protein Alımına Özen Göster

Bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olan proteinlerin sonbahar ve kış aylarında günlük olarak tüketilmesi önemlidir. Protein kaynağı olarak bilinen kırmızı et, beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünlerini günlük yeterli miktarda almaya özen göstermelisiniz.

Omega 3

Güçlü bir yağ asidi olarak bilinen Omega 3, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Omega 3 kaynağı olarak bilinen balığı, haftalık olarak 3 kere ızgara veya fırında pişirerek tükettiğinizde vücudunuzun Omega 3 ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Omega 3 yönünden zengin semizotu ve cevizi de günlük tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Zerdeçal

Bağışıklık sistemi üzerinde pozitif etkilere sahip olan zerdeçalı, baharat olarak çorbanıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Aynı zamanda taze zerdeçal ile çay hazırlayarak veya doktor kontrolünde besin takviyesi olarak da tüketebilirsiniz.

Propolis

Antimikrobik özellikleri ile dikkat çeken propolis, insan vücudundaki bağışıklığın artmasına pozitif etki ettiği bilinmektedir. Doktor kontrolünde günlük belirli miktarlarda tüketilen propolis ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Bitki Çayları

Ihlamur, rezene, zencefil ve kuşburnu ile hazırlanan bitki çayları, bağışıklık üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Evde pratik bir biçimde  hazırlayacağınız bu çayların içerisine turunçgil dilimleri de ekleyerek hem lezzet katabilirsiniz hem de bağışıklık güçlendirici etkisini artırabilirsiniz.

Egzersiz Yapın

Hareket etmek, insanın bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Sonbahar ve kış aylarında yürüyüş veya koşu yapmak zor geliyor olabilir. Bu sebeple evde veya spor salonunda yaptığınız egzersizleri beslenmeniz ile destekleyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

 

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler