18 Kasım 2022
746
ABONE OL

Saç Egzaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Tıpta atopik dermatit olarak adlandırılan egzama, cildin farklı bölgelerinde kaşınma, kuruma ve deri dökülmelerine sebep olabilir. Yaygın cilt hastalıklarından olan egzama, kimi zaman saçta da görülür. Saç egzaması rahatsızlığının sebebi, dermatologlar tarafından net olarak ifade edilmese de saç derisi fazla kuru veya fazla yağlı olan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Saç egzeması, kafa derisinde kızarıklığa, kurumaya ve deri dökülmelerine sebep olabilir.  Peki, saçta egzama neden olur, nasıl geçer?

Saç Egzaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Saç Egzaması Neden Olur?

Sebebi ve tedavi yöntemi hala araştırılan egzama rahatsızlığının kafa derisinde oluşması, saç egzaması olarak adlandırılmaktadır. Saç derisinde kaşınma, kepek ve deri dökülmeleri, saç egzamasının belirtileri olabilir. Ancak saç egzaması belirtileri, sahip olunan egzama türüne göre değişiklik gösterebilir. Kimi egzama rahatsızlıkları, tedavi ile kaybolurken, kimisi ise kroniktir ve uzun süreli gözlem ve tedavi gerektirir.

Saçınızda oluşan egzamanın sebebini tespit etmek ve belirtilere sebep olan koşulları öğrenmek ve ortadan kaldırmak doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır.

Genel olarak saçta egzama çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu sebepleri; bağışıklık sisteminizin cildinizde gelişen mayaya karşılık vermesi, ailenize veya çeşitli çevresel faktörlere bağlı olarak gelişebilir.

Saçta Egzama Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Daha önce belirtildiği gibi saçta egzama belirtileri, cilt tipine egzama tipine göre değişiklik gösterebilir. Ancak saç egzaması belirtileri saçta yağlanma ve kepek sorununun artması olarak belirtebiliriz. Öte yandan kimi kişilerde saç derisi, su ve iltihap toplamaya ve yaraların oluşmasına başlar.

Son zamanlarda yaygın olarak birçok kişide görülen saç egzamasının seboreik dermatit, konak, atopik dermatit ve kontakt dermatit olmak üzere farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Saç Egzaması Nasıl Geçer?

Saçta egzama türlerinin görülmesi halinde bir dermatoloji uzmanına görünmeniz, yararlı olacaktır. Saç derisinde oluşan saç egzamasının belirtilerini hafifletmek amacıyla ilaç tedavilerinin gerekli olduğu durumlar da olabilir. Saç egzaması tedavisi için doktorunuz, reçeteli veya reçetesiz ilaç veya şampuan kullanmanızı önerebilir.

Doktora görünmenin yanı sıra saçlarınızı ılık su ile düzenli olarak yıkayarak cildinizi tahriş edebilecek ürünlerin kullanımından kaçınmalısınız. Bunların yanı sıra saç kurutma makinesini kullanmamaya veya kullanacaksanız düşük sıcaklıklarda kullanmaya özen göstermelisiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
4 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler