21 Aralık 2022
839
ABONE OL

Deri Döküntüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?

Deri döküntüsü birçok insanın karşılaştığı cilt problemleri arasında yer alır. Cildin belirli yerlerinde oluşan deri döküntüsünün ilk sebeplerinden biri kuruluktur. Kuru ve hassas cilt yapısına sahip kişilerin ciltlerinde zaman zaman hafif kızarıklık oluşarak döküntü olabilir. Peki; birçok kişinin zaman zaman karşılaştığı deri döküntüsü nedir, neden olur ve nasıl geçer?

Deri Döküntüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?

Deri Döküntüsü Nedir?

Deri döküntüsü, cildin kuruması sebebiyle derinin pul döküldüğü cilt problemidir. Deri döküntüsü kimi zaman cildin belli bölgelerinde kızarıklığa sebep olurken kimi zaman da kaşıntıya neden olabilir. Deri döküntüsü sağlıklı insanlarında sık sık karşılaştığı durumdur. Sağlıklı bir deri günlük olarak değişken oranlarda ölü hücreleri döker.

Deri döküntüsünün en yaygın sebebi cildin kurumasıdır. Cilt yüzeyini kaplayan nemli ve yağlı katman kuruduğunda, cildin belirli bölgelerindeki deri dökülmeye başlayarak nemlendirilmeye ihtiyaç duyduğunu belli eder. Derideki döküntü, cildin yenilenmesi için gereklidir. Öte yandan egzama, sedef gibi cilt hastalıkları da deri döküntüsüne sebep olabilir.

Ciltte döküntü, çoğu zaman bölgesel olarak görülür. Saç diplerinde, kulak arkasında, boyun bölgesinde çok sık karşılaşılan bu cilt problemi, başarılı bir şekilde tedavi edildiğinde bir hafta içinde kontrol altına alınabilmektedir. Ancak kaşıntılı deri döküntüsü söz konusu ise bölgeye dokunmamaya ve kaşımamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde bir süre sonra canınız yanabilir veya döküntüyü daha geniş bir alana yayabilirsiniz.

Deri Döküntüsü Belirtileri Nelerdir?

Diğer cilt problemleri gibi deri döküntüsü de çoğu zaman sinyaller verir. Deri döküntüsü belirtileri özellikle kış aylarında birçok kişinin araştırdığı konulardan biridir. Deri döküntüsü belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Cildin belirli bölgelerinde hafif kızarıklık ve pullanma deri döküntüsünün belirtisi olabilir. Kimi kişilerde ise döküntünün olacağı bölgede şişlik de görülebilir. Cildin belirli bölgelerinde oluşan kaşıntı hissi de deri döküntüsünün belirtileri arasında yer almaktadır. Bazı zamanlarda döküntünün olacağı bölge, sert ve kabuk görünümü de alabilir.

Deri Döküntüsü Nasıl Geçer?

Cilt kuruluğu sebebiyle oluşan deri döküntüsü tedavisi pratik bir cilt problemidir. Cildinizde oluşan deri döküntüsünü geçirmek için günlük olarak bol su içmeye özen göstermelisiniz. Daha sonra cildinizin nem ihtiyacını karşılamak için nemlendirici kremler ve yağlar kullanabilirsiniz. Kaşıntılı deri döküntüsünde bölgeyi kaşımamaya ve sudan uzak tutmaya özen göstermelisiniz.

Deri döküntüsünün kuruluk nedeniyle oluşmadığını düşünüyorsanız bir uzmana danışmanız yararlı olacaktır. Destek aldığınız uzman belirtilerinizi değerlendirerek biyopsi, kan testi veya alerji testi gibi çeşitli testler isteyebilir. Çıkan sonuçlara göre doktorunuz, tedavi sürecini başlatacaktır.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
4 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler