02 Ekim 2020
40

Bodrum’da Gezilecek Yerler

Bodrum deniz, kum ve güneş üçlüsü ile ünlü olsa da  tarihi yerler konusundan ülkemizin en zengin destinasyonlarından biridir. Birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan bölge, birçok tarihi mekanı bünyesinde bulunduruyor. 

Bodrum’da Gezilecek Yerler

Yılda yaklaşık olarak 300 bin turist Bodrum Kalesi’ni ziyaret ediyor. Bodrum Kalesi, bilinen kalelerin aksine denizin ortasında kurulmuştur. İki liman arasında bulunan kayalık bir zemine kurulmuş Kale’nin tarihi antik çağa kadar gider. 

Halikarnas Mozolesi, Kral Maousolos’a yapılmış olan antik bir mezardır.  Mausolos’un heykeli Londra’daki Biritish Museum’de sergileniyor olsa da Bodrum’daki mozole, yılda 20 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Torba, çam ormanları ve zeytinliklerle çevrili doğası, masmavi deniz manzarasıyla dikkat çeken Bodrum’un en gözde beldelerinden biridir. Bodrum’un kuzeydoğusunda yer alan ve merkeze 6 km uzaklıkta bulunan Torba koyu, sakin bir tatil tercih eden ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. Bodrum’un ender ormanlık yerlerinden biri olan Torba, mavinin ve yeşilin eşsiz uyumuyla insanı büyüleyecek güzelliktedir.

Bodrum Kalesi içerisinde yer alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, 1958 yılında sünger avcılarının rastlantı eseri buldukları heykel ve amforalar sayesinde kurulmuştur. Müzenin tarihine baktığımızda en önemli eserlerden biri, dünyanın en eski batığı olan “Uluburun Batığı” bu müzede sergileniyor.

Bodrum'a yakın ancak bir o kadar saklı kalmış bir köy Mazı. Sakin ve huzurlu yapısı, temiz doğası ve berrak deniziyle görür görmez sizi kendisine çeker. Mazı Köyü, kalabalıktan uzak sakin konumunun yanı sıra 8 eşsiz koya sahiptir. Mazı,tatilinizi sakinlik ve huzur içerisinde, zeytin ve çam ağaçları arasında geçirmek isteyenler için oldukça idealdir.

Mavi bayraklı ve Bodrum yarımadasının en uzun sahiline sahip pırıl pırıl bir deniz. Sahilden biraz içeriye doğru yürüdükçe mis gibi portakal ve mandalina kokularını almaya başlıyorsunuz. Ortakent, tepede bulunan eski değirmenleri, sokaklardaki taş evleriyle Bodrum’un keşfedilmemiş rotalarından biridir.  

0 Yorum

Benzer İçerikler