18 Ocak 2021
1131
ABONE OL

Uluslararası Bodrum Briç Festivali

Bu yıl 9. kez gerçekleştirilecek olan Bodrum Briç Festivali, Türkiye’den ve uluslararası alandan önemli briç ustalarını, briç severleri bir araya getiren klasikleşmiş bir festivaldir. İlki 2013 senesinde düzenlenen ve birçok briç ustasının katılımıyla tanınır hale gelen festivale her yıl yoğun katılım oluyor.

Uluslararası Bodrum Briç Festivali

Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Bodrum Briç Festivali Bodrum’un tanıtımı ve briç sporunu ileri seviyeye taşımak için düzenleniyor. 2020 yılında koronavirüs nedeniyle düzenlenemeyen festivalde son olarak Türkiye ve Bulgaristan’ın önde gelen briç ustalarından Nafız Zorlu, Okay Gür, Tezcan Şen, Yalçın Atabek, Ali Orhan Ekinci, Ender Köksoy, İrfan Doğan, Mehmet Gökhan Yılmaz, Zafer Şengüler, Beliz Atalay, Kalin Kirilov Karaivanov turnuvada yer aldı. Ayrıca, Amerika, İsrail ve Avrupa’dan da katılımcılar festivalde bulundu. Bunun yanı sıra, 30 genç briçci turnuvaya davet edildi.

Bodrum Briç İhtisas Spor Kulübü, Türkiye Briç Federasyonu bünyesinde yer alan kulüplerden biridir. Çok sayıda lisanslı sporcusu bulunan kulüpte, briç severlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. Sertifikalı direktörlerin eşliğinde briç turnuvaları düzenleniyor.

Briç Nedir?

Briç, İstanbul’un işgali esnasında İstanbul’da bulunun bir İngiliz grup tarafından bulunmuştur. Galata Köprüsü’nden geçerlerken bu oyunu oynamışlar. Köprünün üstünde oynadıklarından dolayı bridge: köprü ismini koymuşlardır. Oyun, İstanbul topraklarında bu şekilde doğmuştur. Daha sonra İngiltere’ye taşınan oyun, buradan tüm dünyaya yayılmıştır.

Briç iletişim, zeka ve koordinasyon oyunudur. Dünyanın birçok yerinde bir spor dalı olarak kabul ediliyor ve birçok federasyonu bulunuyor. Türkiye’de oynandığı günden bugüne kadar sporcu lisansı almış briç oyuncusu sayısı 16.000’i aşmıştır. Dünya’da en fazla oyuncu sayısı bulunan Türkiye, oldukça aktiftir ve iyi örgütlenmiştir. Ülkemizde her yıl uluslararası briç festivalleri başarıyla düzenlenmektedir.

Briç oyun kartları kullanılarak oynanan ve taktiksel ve stratejik düşünmeyi gerektiren olimpik bir beyin sporudur. Günümüzde en yaygın olarak oynanan Kontral Briç versiyonudur. Briç eğitimi oldukça zorludur. Briçte beyin jimnastiği yapmak ve yenilikleri takip etmek oldukça önemlidir.

Briç, bugün ülkemizde yaygın şekilde oynanmaktadır. Sadece Bodrum’da Türkiye Briç Federasyonu’na bağlı dört kulüp yer almaktadır.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
24 Eylül 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
23 Eylül 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
22 Eylül 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
21 Eylül 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
20 Eylül 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
19 Eylül 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler