09 Aralık 2022
590
ABONE OL

Rüzgar Sörfü Nedir? Nasıl Yapılır? Nerede Yapılır?

Rüzgar sörfü, sörf tahtası ve yelken ile gerçekleştirilen bir spor dalıdır. Ekstrem spor dallarından olan rüzgar sörfü, son yıllarda ülkemizde oldukça popüler hale gelmiştir. Sörf sporu tarihi çok eskilere dayanan bir spor dalıdır. Güney Yarımküre denizlerinde kalan Polinezyalı denizcilerin kıyıya dönebilmek için zorunlu olarak sörf yaptığı bilinmektedir. Sörfün bu ilk biçimi, geniş bir tahta kullanıp vücuttan destek alarak yapılırdı.

Rüzgar Sörfü Nedir? Nasıl Yapılır? Nerede Yapılır?

Adrenalin tutkunu sporcuları dalgalar ile buluşturan sörf sporunun rüzgar sörfü ve dalga sörfü olmak üzere iki çeşidi bulunur. Sörf sporu çeşitleri arasında yer alan rüzgar sörfüne ilgi duyuyorsanız merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Rüzgar Sörfü Nedir?

Rüzgar sörfü, tahta ve yelken kullanarak dalgaların üzerinde kıyıya doğru kayarak yapılan bir spor dalıdır. İngilizcesi windsurfing olan rüzgar sörfü için büyük dalgaların olduğu kumsallar gerekmemektedir.

Dalga sörfünde sporcuyu itici güç, dalgalar iken rüzgar sörfünde itici güç rüzgardan alınır ve sporcu dengesini bedeni ve yelkenli ile sağlar. Yelken ve sörf tahtası ile gerçekleştirilen rüzgar sörfü sporunun öncülüğünü 1968 yılında California’da Henry Hoyle Schweilzer ve Jim Drake yapmıştır.

Rüzgar Sörfü için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Her spor dalında olduğu gibi rüzgar sörfü yaparken de birtakım ekipmanlara ve malzemelere ihtiyaç duyulurr. Bu ekipmanlar ve malzemeler ile eşsiz bir rüzgar sörfü deneyimi yaşamanıza olanak sağlar. Rüzgar sörfü yaparken ihtiyaç duyacağınız ekipmanları; sörf tahtası, yelken, direk ve bumba olarak sıralayabiliriz.

Board olarak da anılan sörf tahtası, sporcunun suyun üzerinde kalmasını sağlayan ekipmandır, Sörf tahtasının dış kısmı, sert köpükle kaplanır. Sörf tahtası çeşitleri arasından seçim yaparken tercih edeceğiniz ürünün hafif olması, performansınızın artmasını sağlar. Başlangıç seviyesindeki sporcular daha ağır ve üzerinde durulması daha kolay sörf tahtaları kullanabilir. Ancak ileri seviyedeki sporcular daha hafif ve hızlı sörf tahtalarını tercih ederler. Yelken ise rüzgar sörfünde rüzgarı kullanarak yönünüzü değiştirmenize olanak sağlayan malzemedir. Direk ise yelkenin dik durmasını sağlayan ekipmandır. Rüzgar sörfünde gidilecek yönü belirlemeye yarayan parçanın ismi ise bumbadır.

Rüzgar Sörfü Nasıl Yapılır?

Rüzgar sörfüne başlamayı düşünüyorsanız ilk olarak bu spor için gerekli eğitimleri almanız yararlı olacaktır. Daha önce su sporlarıyla ilgilenmişseniz rüzgar sörfünü de kolay kavrayabilirsiniz. Bu sporla profesyonel olarak ilgilenmek isteyenlerin ise ileri seviye sörf tekniklerinin öğrenilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde rüzgarları ve masmavi denizleri ile ünlü Ege bölgesinde rüzgar sörfü eğitimi veren birçok kurum veya hoca bulabilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında alacağınız özel eğitimler ile kendinizi bu su sporunda iyi bir seviyeye getirebilirsiniz.

Türkiye’de Rüzgar Sörfü Nerede Yapılır?

Eşsiz bir rüzgar sörfü deneyimi için bahar ve yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca rüzgar sörfü yapmak için esintinin ve rüzgarın yoğun olduğu bölgeleri seçmeniz yararlı olacaktır. Eşsiz denizleri ve ılık rüzgarları ile ünlü olan Muğla ve çevresi, rüzgar sporu yapmak için son derece idealdir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
4 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler