06 Ağustos 2020
89

Bodrum Dalış Sporları

Bodrum, arkeolojik geçmiş ve su altı florasının zengin olmasından dolayı, Türkiye’nin önemli dalış merkezlerinden birisi olarak bilinir. Eğer dalış sporuyla yakından ilgileniyor ve Bodrum’da güzel noktalar arıyorsanız aşağıda sizin için hazırlamış olduğumuz dalış noktalarından herhangi bir tanesini tercih edebilirsiniz.

Bodrum Dalış Sporları

Bodrum’a Yakın Yerlerdeki Dalış Noktaları

Büyük Banko

Tekneyle gittiğiniz zaman 20 dakikalık bir mesafede olan büyük banko yaklaşık olarak 28–32 metre derinliğe sahiptir. Dalış esnasında akya, orfoz, lahoz, ve sinagrit gibi balıkları görme ihtimaliniz çok yüksektir.

Küçük Banko

Küçük banko, büyük bankoya yaklaşık olarak 200 metre uzaklıkta bulunur. Burası genelde dalış okullarının tercih ettiği bir yerdir ve büyük bankoda görmüş olduğunuz balıkları burada da görmeniz mümkündür.

Kargı Adası

Kargı adası, tekneyle 1,5 saatlik uzak mesafede bulunur. Akyarlar burnu açıklarında Yunanistan’ın Kos adasına en yakın nokta burasıdır. Adanın tepesinde deniz feneri bulunur ve burası yörenin en güzel dalış noktalarından birisidir ve derinliklerde çok farklı balık türleriyle karşılaşabilirsiniz.

Köçek Adası

Köçek Adası küçük bir kayalıktır ve Kargı Adası ile Bodrum arasında bulunur. Barakuda ve Karagöz balıklarını burada çok fazla bulabilirsiniz. 

Karaada-Kaçakçı Koyu

Genelde eğitim amaçlı olarak tercih edilen Kaçakçı Koyu, Karaada’nın arka yüzünde bulunur. Suyun altına indiğiniz zaman 1 metre sonrasında adanın içerisine doğru giden 40–50 metrelik mağaraları görebilirsiniz. Bu mağaralara daha önce dalış yapmamışsanız, eğitmenlerle birlikte girmeniz tavsiye edilir.

Karaada-Delik Mağara

Kos Adası yönünde olan Delik Mağarası, iki su altı mağarasından oluşur. Birinci mağara, 15 metre derinliktedir ve girişi dardır, ikinci mağara ise 20–30 metre daha uzakta bulunur ve girişi 14–15 metre genişliğindedir. Mağara içerisine girdiğiniz de farklı balık çeşitlerini görebilirsiniz. 

Orak Ada-Burun

Orak Adası, Bodrum’a yaklaşık olarak 1,5 saat uzak mesafede bulunur ve Gökova Körfezi içerisinde yer alır. Duvar dalışı sevenlerin tercih ettiği bu bölgede, 32–34 metrelere kadar indiğinizde mor süngerleri görebilirsiniz. 65–70 metre derinliğe kadar giden sualtı duvarı her dalgıcın keyifle daldığı bir yerdir.

0 Yorum

Benzer İçerikler