13 Eylül 2022
151
ABONE OL

YKS Ek Tercihler Ne Zaman Bitiyor? Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye’de ÖSYM tarafından her yıl yapılan YKS, ortaöğretimden yükseköğretime geçiş sınavıdır. Geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan YKS ek tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih de kafa karıştırmaktadır. Ek tercih kılavuzunun yayınlanması ile birlikte kafa karışıklığına yol açar. 2022 – 2023 eğitim öğretim yılı kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra YKS ek tercih başvuruları 7 Eylül itibarıyla başlamıştır.

YKS Ek Tercihler Ne Zaman Bitiyor? Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Üniversite kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler, boş kontenjanlara göre YKS ek tercihlerini gerçekleştirebilmektedir. Peki, 2022 YKS ek tercih işlemleri ne zaman bitiyor, sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS Ek Tercih İşlemleri Ne Zaman Bitiyor?

Adaylar, tercih işlemlerini tamamlayarak heyecanla YKS ek tercih sonuçlarını bekliyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2022 yılı ek tercihleri 7 Eylül ile 13 Eylül tarihleri arasında yapılacak. YKS ek tercih işlemleri 13 Eylül 2022 tarihinde bitecek.

YKS Ek Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

YKS ek yerleştirme takviminde ek tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair bir tarih yayınlanmamıştır. Ek yerleştirme üniversite kayıtlarının 26 Eylül ile 30 Eylül tarihleri arasında yapılacak olması nedeniyle tercih sonuçlarının 14 Eylül ile 26 Eylül tarihleri arasında açıklanacağı tahmin ediliyor.

YKS ek tercih sonuçlarını öğrenmek için ise sonuç.osym.gov.tr adresi üzerinden sorgulama yapılacağı tahmin ediliyor.

Ek Tercih Ücretleri Ne Zaman Ödenecek?

YKS ek tercih ücretleri, 14 Eylül tarihinde ödenecek. Tercih ettiği bölüme ve üniversiteye yerleşen adaylar 25 Eylül ile 28 Eylül tarihleri arasında elektronik kayıt işlemlerini tamamlayabilecek.

Ek Yerleştirme Nasıl Yapılacak?

2022 yılı YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlanmıştır. 2022 yılı ÖSYM YKS tercih kılavuzuna göre, ek yerleştirmelerin nasıl yapılacağına dair bilgiler yayınlanmıştır. Yükseköğretim programlarına kayıt işlemlerinin bitmesinin ardından boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2022 yılı YKS sonuçları doğrultusunda yapılan genel yerleştirme sonunda ya da kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlarına ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacak.

Merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim kurumuna yerleşen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak. Ek yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en düşük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek.

0 Yorum

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır?