14 Nisan 2023
717
ABONE OL

Enginar Nedir? Faydaları Nelerdir?

Devedikeni bitkisinin bir türü olan enginar sebzesi, besleyici özellikleri sebebiyle sıkça tercih edilir.  Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen enginar içeriğinde bulunan yüksek miktarda lif, C vitamini, folik asit, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Enginar, karaciğer ve sindirim sistemine faydaları nedeniyle özellikle Hepatit ve karaciğer hastalarına doktorlar tarafından önerilen bir gıdadır.

Enginar Nedir? Faydaları Nelerdir?

Enginar Nedir?

Enginar, papatyagiller familyasından, yeşil veya mor renkte çiçekler açan, zeytinyağı ve limon sosu ile lezzetlendirilerek tüketilen, büyük ve dikensi yapraklı bir sebzedir. Zengin besin içeriğine sahip olan enginar, mutafta da sıklıkla tercih edilir.

Enginar; fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri bakımından ideal bir kaynaktır. Mevsiminde tüketilen enginar, insan vücuduna farklı faydalar sağlar. Enginar faydaları ve lezzeti ile mutfaklarda sıklıkla tercih edilen sebze türlerinden biridir.

Enginar Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan enginar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda, sindirim sistemini düzenler, karaciğeri korur ve kolesterol seviyesinin düşmesine destek olur. Enginar, sağlığa birçok faydası olan bir sebzedir. Enginarın faydaları genel olarak şöyle sıralanır:

- Enginar, yüksek miktarda lif içerir ve sindirim sistemi sağlığı için faydalı olan prebiyotikler de dahil olmak üzere birçok besin maddesi içerir. Bu nedenle, düzenli olarak tüketildiğinde sindirim sistemi sağlığını düzenleyebilir.

- Enginar, yüksek miktarda lif içerir ve bu lifler, kan dolaşımındaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, enginarın kolesterol seviyelerini düşürdüğü düşünülen bir bileşik olan klorojenik asit içerdiği bilinmektedir.

-  Enginar, karaciğerin sağlıklı kalmasına yardımcı olan silimarin adlı bir antioksidan içerir. Ayrıca, enginarın karaciğerdeki toksinleri atmayı desteklediği düşünülmektedir.

- Enginar, yüksek miktarda antioksidan içerir. Bu antioksidanlar, serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruma sağlayarak kanser riskini azaltabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

-  Enginarın kan şekeri seviyelerini düzenlediği ve insülin direncini azalttığı düşünülmektedir. Bu nedenle, enginarın diyabetli kişiler için faydalı olabileceği düşünülmektedir.

- Enginarın, romatoid artrit semptomlarını hafiflettiği ve iltihaplanmayı azalttığı düşünülmektedir.

- Enginar, cilt sağlığı için faydalı birçok besin maddesi içerir. Ayrıca, antioksidan özellikleri sayesinde cildi güneş hasarından koruyabilir ve yaşlanma belirtilerini azaltabilir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
29 Mayıs 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Mayıs 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Mayıs 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Mayıs 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
25 Mayıs 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Mayıs 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Bodrum Yel Değirmenleri Tarihi
BİLGİ KÖŞESİ
Medya Okuryazarlığı Nedir? Amaçları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Yaban Mersini Nedir? Faydaları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Enginar Nedir? Faydaları Nelerdir?