04 Mart 2022
245
ABONE OL

Tez Savunması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tez savunması lisansüstü öğrencinin kendisini ve çalışmasını kanıtladığı bir mücadeledir. Bu nedenle de bazı noktalara dikkat etmesi gerekir.

Tez Savunması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tez savunmaları oldukça stresli süreçler olmaktadır ve pek çok lisansüstü öğrencinin gözünü korkutur. Ancak, genel anlamda birkaç temel noktaya dikkat edilerek tez savunmasını başarı ile geçmekte mümkündür. Bu nedenle sizler için tez savunmasında dikkat etmeniz gereken bazı noktaları derledik.

Tez Savunmasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tez savunması yapmadan önce nefes egzersizleri yapmanız genellikle sakinleşmeniz için idealdir. Çünkü, nefesinizi düzenleyebilirseniz heyecanınızı ve korkunuzu da engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda yanınıza su almayı unutmamanız önemlidir. Çünkü, büyük ihtimalle boğazınız sunum esnasında kuruyacaktır.

Eğer savunmaya aileniz geldiyse kameralarının flaşlarını kapatmalarını ve dikkatinizi dağıtmamalarını rica ediniz. Jüriniz büyük ihtimalle sizi tanıyor olacaktır. Ancak, sunum öncesinde kendinizi tanıtmanız ve jüri üyelerinize karşı nazik olmanız tavsiye edilir.

Sunumunuzu yaparken dikkatli olmanız ve bir şeyi saatlerce anlatmaya çalışmaktan kaçınmanız çok önemlidir. Çünkü, sunumunuz için süre sonsuz değildir ve durup uzun uzun açıklamaya çalıştığınız her şey sizin zamanınızın azalmasına neden olacaktır.

Sunumunuzun başında konunuz hakkında kısa bir bilgi vermeye ve bu bilgi verme sürecini çok uzatmama özen gösterin. Unutmayın ki jürinize gelen herkes zaten önceden sizin tezinizi okumuş kişilerdir.

Ancak tezinizin yöntemini, kuramını ve sonuçlarını iyi toplayın bu kısımlar sizin çalışmanızın ne kadar bilimsel olduğunu ortaya koyan ana noktalardır.

Eğer kullandığınız yöntem ya da kuram çok karışıksa da her bir detayından bahsetmeden özetlemeye çalışın. Unutmayın ki karşınızdakiler büyük ihtimalle sizin kullandığınız yöntemi ve kuramı biliyordur ve merak ettikleri şey o yöntemi ya da kuramı neden kullandığınız ve nasıl kullandığınızdır. Bunun için tarih anlatır gibi şu kuram şurada şu kişinin şu çalışması neticesinde çıkmıştır gibi kitabi bilgi vermenize gerek yoktur. Karşınızdaki kişiler zaten o kuram ya da yöntemin tarihçesini bileceği için sizin sadece bu yöntemi ya da kuramı neden seçtiğinizi duymak ister daha fazlasını çok da merak etmeyeceklerdir.

0 Yorum

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır?