27 Eylül 2022
154
ABONE OL

Süresi Biten Ehliyet Nasıl Yenilenir?

Süresi biten ehliyetin yenilenmesi için yapılması gereken birtakım işlemler vardır. Bu işlemlere, mobil uygulamadan, internet üzerinden ya da Alo 199 Çağrı Merkezi’nden randevu alarak başlamak mümkündür. Bunların yanında araştırılması gereken konular arasında; ehliyet yenileme için gerekli belgeler, harç ödemeleri, ehliyet değiştirme ücreti, ehliyet değiştirme son tarih, sağlık raporu, ehliyet yenileme randevu, yeni ehliyetlerin teslimi ve geçici ehliyet vardır.

Süresi Biten Ehliyet Nasıl Yenilenir?

2022’de ehliyet yenileme işlemi için randevu oluşturduktan sonra sürücü belgesi yenileme işlemi için gerekli belgeler ile birlikte nüfus müdürlüğünde tamamlanır.

Ehliyet Yenilemek İçin Son Tarih Nedir?

Eski ehliyetler ile yenilerinin değiştirilmesi İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen kararla 1 Ocak 2016’da gerçekleştirilmiştir. Eski tip sürücü belgesinin yenileme işlemi için son tarih 31 Aralık 2022 olarak belirlenmiştir.

Ehliyet Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

Ehliyet yenileme işlemi, bu yetki verilen kuruluşlara başvurularak gerçekleştirilir. Yetkili kurumlar ise nüfus müdürlükleridir. Kişiler başvurularını istedikleri nüfus müdürlüğünde yapabilir. Dolayısıyla randevularda boşluk bulunamadığı zaman müsait bir nüfus müdürlüğüne başvuru yapmak mümkündür. Bunun yanı sıra ehliyet yenilemek için randevular, mobil uygulamadan,  internetten ve Alo 199 nüfus müdürlüğü destek hattından yapılabilir.

Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ehliyet yenileme işlemi için gereken bazı belgeler vardır. Ehliyet yenileme için gereken belgeler aşağıda verilmiştir.

Kimlik

Sürücü sağlık raporu

Sürücü belgesi, harç bedeli, vakıf payı ve değerli kağıt bedeli

1 adet biyometrik fotoğraf

Adli sicil kaydı

Ehliyet Yenileme Ücreti 2022’de Ne Kadardır?

Eski ehliyetlerini yenilemek isteyen, kaybeden veya çaldıran sürücülerin ödeyecekleri tutar 225 + 45 TL’dir. 2022 yılında ehliyetini yenilemek isteyenlerin ödeyecekleri ücret değerlli kağıt bedeli 13 TL’dir. Vakıf payı ise 2 Türk lirasıdır.

Ehliyet Ne Zaman Teslim Edilir?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yenilenen ehliyetler, PTT’ye teslim edilerek kargolanır. Başvuru yapan sürücülerin ehliyetleri belirtilen adreslere gönderilir. Başvuru yapan kişilerin yenilenen ehliyetleri adreslerine ulaşana kadar sürücüler, nüfus müdürlüklerinden ya da e devlet üzerinden geçici sürücü belgesi alabilir ve araç kullanabilir. Yenilenen ehliyetler sürücülere 7 ile 15 gün arası bir süre içerisinde ulaşır.

0 Yorum

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır?