23 Aralık 2022
153
ABONE OL

Stevia Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Stevia bitkisi, birçok ülkede doğal tatlandırıcı olarak kullanılan bitki çeşitlerinden biridir. İçerisinde kalori bulunmayan stevia, sağlıklı gıdalar arasında yer almaktadır. Stevia bitkisinden özütünün, kan şekerini düzenleyici etkisi olduğu söylenmektedir. Şeker otu olarak da adlandırılan bu bitki, Brezilya, Paraguay gibi ülkelerde uzun yıllardır tedavi edici gıda olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle diyet yapan veya şeker hastalığı mücadele eden kişiler arasında popüler hale gelmiştir. Peki; stevia bitkisi nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

Stevia Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Stevia Bitkisi Nedir?

Stevia, ana vatanı Güney Amerika olan bir bitkidir. Bitkinin yapraklarında bulunan özler, tatlandırıcı olarak pek çok ülkede kullanılmaktadır. İçeriğinde yüksek oranda lif bulunduran stevia bitkisi, ısıya karşı dayanıklı olması sebebiyle ilgi görür. Stevia bitkisinin piyasada taze yaprak, toz ve  sıvı olmak üzere 3 çeşidi bulunmaktadır.

Bitkinin tatlandırıcı amacıyla kullanılması için çeşitli işlemlerden geçmesi gerekir. İlk olarak stevia bitkisinin yaprakları toplanır. Ardından toplanan yapraklar kurutularak içeriğindeki özler alınır. Bu özlerde glikoz maddesi bulunmaktadır. Stevia yapraklarında bulunan glikoz alınarak tüketiciye sunulmaktadır. Bu işlemin ardından ortaya çıkan ürün, görünüm itibariyle toz şekeri andırmaktadır.

Sigarayı bırakmak isteyen kişiler, bu bitkiden sıklıkla destek almaktadır. Aynı zamanda ağızda uzun süreli tatlı bir aroma bıraktığı için kişilerin şekerden uzaklaşmasına da destek olur. Son zamanlarda ülkemizde de doğal tatlandırıcı olarak kullanılmaya başlanan bu bitki, popülaritesini gün geçtikçe arttırmaktadır.

Stevia Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Stevia bitkisi besin değeri açısından zengindir. Bu nedenle insan sağlığına birçok fayda sunmaktadır. Stevia bitkisinin faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

- Tansiyonu düşürme etkisine sahip stevia bitkisi hipertansiyon hastalarının beslenme listesine dahil edilebilir.

- Stevia, kolesterol dengeleme özelliği sayesinde damar tıkanıklığı riskini en aza indirir.

- Düşük kalori oranına sahip olan stevia, tatlandırıcı olarak diyet listelerine eklenebilir.

- Kurabiye, kek, pasta gibi tatlıları yaparken şeker yerine stevia tercih edebilirsiniz. Bu sayede yapay şeker kullanımını en aza indirebilirsiniz.

- Stevia şekeri hayatınızdan çıkarmanıza olanak sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.

- İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde stevia bitkisi, vücuttaki serbest radikaller ile savaşarak kanser ihtimalini ortadan kaldırır.

- Stevia yemek öncesinde tüketildiğinde, kan şekerinin yükselmesinin önüne geçer. Düzenli stevia kullanımı sayesinde, kan şekeri seviyesi kontrol altına alınabilir.

Stevia Nasıl Kullanılır?

Stevia bitkisini toz formunda kullanabileceğiniz gibi sıvı halde veya taze yaprak halinde de kullanabilirsiniz. Çayınızı veya kahvenizi tatlandırmak için şeker yerine stevia bitkisinin 3 alternatifini de tercih edebilirsiniz. Sıcak içeceklerin yanı sıra stevia bitkisini soğuk içecekleri tatlandırmak amacıyla da kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra tatlı veya hamur işi yaparken stevia bitkisinin toz veya sıvı formunu tercih ederek doğal bir biçimde tatlandırabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
22 Mart 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
GEZİ REHBERİ
Bodrum Dalış Noktaları
NÖBETÇİ ECZANELER
20 Mart 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Etkili Özgeçmiş Hazırlama Teknikleri Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Salep Nedir? Salep Faydaları Nelerdir?