29 Ocak 2022
945
ABONE OL

Siyah Gülün Hikayesi

Siyah gülün hikayesi bundan çok ama çok önceye dayanıyor. Milattan önce 855 yılında Asur kralı 3. Salmanassar tarafından kurulduğu bilinen Halfeti, o zamanlar Şitamrat adı ile anılıyormuş. Günümüze kadar birçok medeniyete en sahipliği yapan Halfeti’nin ne yazık ki %80’i Birecik Barajı’nın yapılması sebebi ile Fırat Nehri’nin suları altında kalmış. Yani su altında yatan kocaman bir tarihten bahsediyoruz. Karagül çiçeği hikayesi işte tam olarak bu su altında kalan şehirden geliyor.

Siyah Gülün Hikayesi

Taş mimarisi ile Doğu Anadolu Bölgesinin en önemli tarihi ve turistlik merkezlerden biri olan Halfeti, bugünlerde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bir bölgedir. Fakat aslında Halfeti denilince akla sadece ülkemizde değil tüm dünyada kaybolmuş bir cennet geliyor. Ve de bununla birlikte kaybolmaya yüz tutmuş kara güller… Birecik Barajı ile Fırat sularında boğulan Halfeti’nin değişen ekolojik durumu neredeyse bu doğal mirasın üretiminin durma noktasına gelmesine sebep olmuş. Bu nedenle dünya üzerinde doğal yollarla üretilen siyah gül bulmak öyle kolay değil.

Siyah Gül Nerede Yetişir?

Yukarıda da bahsedildiği üzere siyah gülün yetiştiği yer Halfeti’dir. Fakat Fransa kökenli olduğu da söylenilen siyah güllerin ülkemize nasıl ve ne zaman geldiği bilinmemektedir. Ancak pek çok kaynağa göre siyah güller ülkemizde yetişen endemik çiçekler olarak ifade edilmektedir.

Bölgenin havası, suyu, nem oranı ve iklimi, kısacası Halfeti iyi geliyor siyah güllere. Kökünden başka yerlere taşırsanız siyah çiçeklerini esirgiyor sizden. En iyi ihtimalle koyu bordo renkli bir çiçeğe sahip olabiliyorsunuz. Çok özel anlayacağınız ve bu özelliği onu ayrı bir güzel yapıyor.

Siyah Gül Fidanımın Yerini Taşırsam Ne Olur?

Siyah gülün rengini korumasını sağlayan en önemli unsur toprağıdır. O sebeple siyah gülü toprağından ayırmamanız lazım. Eğer diktiğiniz yerden alıp başka bir yere taşımaya kalkarsanız çiçeğin renginin koyu formunun bozulduğunu, kızıllıkların çıkmaya başladığını ve çiçeğin aslında özelliklerini kaybettiğini görebilirsiniz. Bu nedenle siyah güllerin topraklarının değiştirilmemesi, siyah güllerin korunması ve ülkemizdeki bu endemik bitkinin korunması oldukça büyük bir öneme sahiptir.

0 Yorum

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır?