28 Aralık 2022
211
ABONE OL

Salep Nedir? Salep Faydaları Nelerdir?

Salep, ülkemizde çay gibi geleneksel içecekler arasında yer alır. Soğuk hava koşullarında en sık tüketilen içecekler arasında yer alan salep, iç ısıtan lezzetlerden biridir. Soğuk kış aylarında tüketilmesinin en önemli nedeni, insanın içini ısıtmasından kaynaklanır. Kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan salep, nefis aroması ile vücutta rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.  Peki, istisnasız herkesin kış aylarında severek tükettiği salep nedir, faydaları nelerdir?

Salep Nedir? Salep Faydaları Nelerdir?

Salep Nedir?

Soğuk havalarda ısınmak için tükettiğimiz salep, salepgiller familyasına ait otsu bir bitkiden üretilmektedir. Salep bitkisi dik yapısı ile öne çıkarken kırmızı ve mor gibi farklı renkli çiçeklerinin salkım salkım uzadığı bir bitkidir. Soğuk kış günlerinde tükettiğimiz salep, bitkinin kök kısmındaki yumrulardan elde edilmektedir.

İlk olarak Orta Doğu’da yetiştirilen salep bitkisi, 8. yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak tıp ve ticarette kullanılan bu bitki, Türklerin İslamiyet’i kabul etmesi sebebiyle alkol tüketimi yasaklanmıştır. Bu durum, salebe olan talebin artmasına neden olmuştur.

Kokusu ve aroması ile iştah açıcı bir özelliğe sahip olan salep, ısıtılarak tüketilen bir içecek olduğundan genellikle kış aylarında tercih edilir. Günümüzde salebin üzerine toz tarçın veya içine 1 kabuk tarçın atarak salebin aromasını ve lezzetini daha eşsiz bir hale getirebilirsiniz.

Salebin Faydaları Nelerdir?

Salep malzemeleri arasında yer alan süt bile insan sağlığına birçok fayda sağlar. Bir miktar sütü, toz salep ile birleştirdiğinizde hem içinizi ısıtan hem de vücudunuz için oldukça yararlı bir içecek hazırlayabilirsiniz. Salep içeceği, insan vücudu için birçok fayda sağlar. Salep faydaları ve enfes aroması ile öne çıkan geleneksel içeceklerden biridir. Peki salebin faydaları nelerdir?

- Salep bitkisi besin değeri bakımından oldukça zengindir. İçeriğindeki mineraller ve bileşenler sayesinde öksürük, bronşit gibi üst solunum yolları problemlerinin önüne geçer.

- Salep, iştah açıcı özelliği sayesinde kilo almak isteyenler tarafından tüketilebilir.

- Regl sancılarını giderme özelliğine sahip olan salep, kadınların adet döneminde başvurabileceği içecekler arasında yer alır.

- Bağırsak hareketlerini düzenleme özelliği ile öne çıkan salep, bebeklerin ve yetişkinlerin kabızlık sorunun giderilmesinde etkilidir.

- Soğuk kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda vücut sıcaklığınızın dengede kalmasına da olanak sağlar.

- Salep yumuşak içime sahip bir içecektir. Gergin ve stresli anlarınızda salep tüketerek rahatlayabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
22 Mart 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
GEZİ REHBERİ
Bodrum Dalış Noktaları
NÖBETÇİ ECZANELER
20 Mart 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Etkili Özgeçmiş Hazırlama Teknikleri Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Salep Nedir? Salep Faydaları Nelerdir?