23 Kasım 2022
125
ABONE OL

Pomelo Meyvesi Nedir? Pomelo Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ve ülkeler arasındaki ithalat ve ihracatın artması sebebiyle dünyanın diğer ucunda yetişen egzotik tatları, tatmamıza olanak sağlamaktadır. Pamelo meyvesi de güney Asya'da ve Amerika'da yetiştirilen meyve çeşitleri arasında yer alır. Son zamanlarda sağlıklı beslenmek veya yeni tatlar keşfetmek isteyenlerin sıkça tükettiği pomelo, zengin besin içeriği ile insan vücuduna farklı açılardan fayda sağlamaktadır. “Pomelo meyvesi nedir, faydaları nelerdir, nasıl tüketilir” gibi merak edilen tüm soruların yanıtını içeriğimizde bir araya getirdik.

Pomelo Meyvesi Nedir? Pomelo Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Pomelo Meyvesi Nedir?

Pomelo, turunçgillere bağlı olan citrus cinsi bir ağaca ve meyvesine verilen isimdir. Kalın kabukları ile grayfurt meyvesini andıran pomelo, yeşil ile sarı arası bir renge sahiptir. Çin meyvesi pomelo veya ağaç kavunu olarak da anılan bu meyve, turunçgil türlerinden biridir.

Anavatanı Güneydoğu Asya olan pomelo meyvesi, ülkemizde ise son zamanlarda Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Antalya ve çevresinde yetiştirilmektedir.

Genel olarak yuvarlak bir şekle sahip olan bu meyvenin yetiştiği ağaç, geniş yaprakları ve iri çiçek salkımları ile dikkat çeker. Pomelo, greyfurt, limon, portakal gibi diğer turunçgiller ile kıyaslandığında daha düşük asit oranına sahiptir.  Yeni tatlar keşfetmekten hoşlanan kişilerin en merak ettiği sorulardan biri de “pomelo meyvesi tadı nasıl” sorusudur.  Pomelo, tat olarak greyfurtu andırmakla beraber daha tatlı bir aromaya sahiptir.

Pomelo Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Turunçgiller arasında farklı aromasıyla öne çıkan pomela meyvesi, doğanın insanlar için sunduğu şifalı meyvelerden biridir. Zengin besin içeriğine sahip olan pomelo meyvesi, birçok hastalığın tedavisinde etkilidir. “Pomelo meyvesi neye iyi gelir” sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

İçeriğindeki etken maddeler ile sindirim sisteminin çalışmasını destekleyerek kabızlığın giderilmesinde yardımcı olur.

Güçlü bir C vitamini kaynağı olan pomelo, bağışıklık sistemini güçlü hale getirir. Bu nedenle kış aylarında bu meyveyi tüketerek soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı vücut direncinizi artırabilirsiniz.

Pomelo meyvesi, mide yanması, ekşimesi gibi sorunların giderilmesinde etkili olur.

İçeriğindeki spermedin maddesi, hücre yenileyici özelliğe sahiptir.

Meyvenin kabuğunu suda kaynatarak cildinizdeki yaralara uyguladığınızda kısa sürede iyileştirmektedir.

Antioksidan bakımından zengin olan meyve, vücuttaki serbest radikaller ile savaşarak kanser riskini en aza indirir.

Bu meyveyi düzenli olarak tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda halsizlik, yorgunluk gibi hisleri azaltmaktadır.

Meyvenin yapraklarını bir süre çiğneyerek ağzınızdaki kötü kokuyu giderebilirsiniz.

Pomelo meyvesi içeriğinde bulunan hespederin glikoziti maddesi ile kılcal damarları güçlendirici etkiye sahiptir.

Pomelo Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Diğer turunçgiller gibi pomelo meyvesini tüketmek de oldukça pratiktir. Meyvenin kabuğunu soyarken üzerindeki beyaz tabaka, acı olması sebebiyle tüketilmemektedir. Bu nedenle bu tabakayı soyarak temizleyin. Ardından meyveyi dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Enfes bir aromaya sahip olan pomelo meyvesini, direkt tüketilmesinin yanı sıra hamur işi, pasta, kek, kurabiye gibi farklı tatlıların yapımında da kullanabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
7 Şubat 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Şubat 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Şubat 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
4 Şubat 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Şubat 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Etkili Özgeçmiş Hazırlama Teknikleri Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Salep Nedir? Salep Faydaları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Yeni Taşınanlar İçin Ev Hediyesi Önerileri
BİLGİ KÖŞESİ
Bir Yaşam Tarzı Olarak Hayat Boyu Öğrenme