13 Ocak 2022
261
ABONE OL

Pasaportsuz Gidilebilen Ülkeler

Her insan zaman zaman kendi güvenli alanının dışına çıkmak ve farklı insanlarla, kültürlerle tanışmak ister. Ancak, bu her zaman istenildiği gibi bir durum olmayabilir. Çünkü, bir insanın kendi konfor alanından çıkıp farklı insanları, kültürleri, ülkeleri hatta kıtaları tanıması sanıldığı kadar kolay değildir. Bir ülkeden başka bir ülkeye gitmek için pek çok prosedürün incelenmesi ve bu prosedürler doğrultusunda hareket edilmesi önemlidir.

Pasaportsuz Gidilebilen Ülkeler

Bir ülkeden başka bir ülkeye gitmek için izlenilmesi gereken prosedürler arasında en sorunlu süreçler pasaport, vize gibi konulardır. Fakat bu süreçlere takılmadan gidilebilecek birçok ülke vardır. Sizler için bu ülkeleri ve bu ülkelere nasıl gidebileceğiniz araştırdık.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diğer bir adıyla KKTC, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bir bölgedir. Ülke kendi iç işlerinde bağımsız hareket etme hakkında sahiptir. Ancak dış işlerinde bağlı olduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne raporlama yapma zorunluluğu vardır.

Bu nedenle de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin KKTC’ye pasaport veya vize gibi bir gereksinim olmadan yeni çipli kimlik ile 30 günlüğüne gidilebilir.

Azerbaycan Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti’nin kardeş ülke olarak gördüğü Azerbaycan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 90 günü geçmemek şartıyla pasaport ve vize istemeyen yeni çipli kimlik ile ziyarete izin veren kültürel anlamda zengin bir ülkedir.

Ukrayna

Soğuk iklimi ve tarihi dokusu bakımından oldukça önemli bir ülke olan Ukrayna’ya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından pasaport ya da vize istemeyen ülkeler arasındadır. Ancak, eğer Ukrayna’ya gidecekseniz vizesiz ziyaretinizin 180 gün içerisinde yalnızca 90 gün olduğunu ve yalnızca yeni çipli kimlik ile gidilebildiğini unutmamanız gerekir. Eğer daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız hem pasaportunuzun hem de vizenizin olması gerekir. Ayrıca Moldova ile yakın bir konumda olduğu için tatil planınıza Moldova’yı da ekleyerek iki ülke görme şansı elde edebilirsiniz.

Gürcistan

Karadeniz bölgesinden direkt olarak geçiş yapılabilen ve kültürel anlamda Türkiye gibi bir yapıya sahip olan Gürcistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından herhangi bir pasaport ya da vize istemeyen ve yeni çipli kimlik ile 1 yıla kadar ülkede kalmanıza izin veren gözde bir destinasyondur.

Moldova Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize veya pasaport şartına bakmaksızın yeni çipli kimlik ile 90 güne kadar kalma izni veren son ülke ise Moldova’dır. Moldova kültürel ve sosyal gelişmişliği bakımından kesinlikle görülmesi gereken ülkelerden birdir. Ayrıca Ukrayna ile yakın bir konumda olduğu için tatil planınıza Ukrayna’yı da ekleyerek iki ülke görme şansı elde edebilirsiniz.

0 Yorum

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Ev Dekorasyonunda Yeni Bir Çağ
BİLGİ KÖŞESİ
Metaverse Nedir?
Metaverse Nedir?
13.01.2022
125
BİLGİ KÖŞESİ
Tez Savunması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
BİLGİ KÖŞESİ
D Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?
BİLGİ KÖŞESİ
100/2000 YÖK Doktora Bursu Nedir?