07 Ocak 2022
675
ABONE OL

Pasaport Nedir? Pasaport Renkleri Ne Anlama Gelir?

Dünyanın her yeri eşsizdir. Her kıta, her ülkenin kendine has özellikleri ve kültürü vardır. Bu nedenle de pek çok insan farklı kıtalar, farklı ülkeler ve farklı yerler görerek hem dünyayı deneyimlemek hem de farklı kültürler görmek ister. Ancak, bunu yapabilmesi için öncelikle tamamlaması gereken bazı aşamalar vardır. Bunların başında da hiç şüphesiz pasaport yer alır. Bundan dolayı da sizler için pasaport ile ilgili birkaç bilgiyi araştırdık.

Pasaport Nedir? Pasaport Renkleri Ne Anlama Gelir?

Pasaport en genel anlamda ülkeler arası seyahat etmenize yardımcı olan ve vatandaşı olduğunuz ülke tarafından size sağlanan uluslararası bir kimlik belgesidir. Ancak, bu belgenin farklı türleri vardır ve doğru türdeki pasaporta başvurulması gerekir. Bu türlerin ne olduğunu ve sık sorulan soruları sizler için cevapladık.

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Toplamda 6 tip pasaport türü vardır. Bunlar renklerine göre, bordo, yeşil, siyah, gri, pembe ve laciverttir.

  • Umuma Mahsus Pasaport (Bordo): Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen en yaygın pasaporttur. Bu pasaporta sahip olanlar sivil vatandaştır.
  •  Hususi Damgalı Pasaport (Yeşil): Belirli bir memuriyet düzeyine gelmiş memurların ve 25 yaşından küçük olan çocuklarının kullanabildiği bir pasaporttur.
  • Hizmet Damgalı Pasaport (Gri): Resmi geziler ve seyahatler için kullanılan genellikle belediyeler adına görevlendirilen ve belirli bir hizmetin tamamlanması için verilen pasaportlardır.
  • Diplomatik Pasaport (Siyah): Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen ve yalnızca diplomatların kullanabildiği bir pasaporttur.
  • Geçici Pasaport (Pembe): Herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yurtdışında pasaportunu kaybetmesi durumunda ülkenin dış temsilcilikleri tarafından verilen pasaportlardır.
  • Yabancılara Mahsus Pasaport (Lacivert): Genellikle yabancılara verilen ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen pasaportlardır.

Bir Kişi En Fazla Kaç Tane Pasaporta Sahip Olabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan biri en fazla iki tane geçerli pasaporta sahip olabilir. İki pasaporttan fazla geçerli pasaporta sahip olması mümkün değildir.

Hangi Durumlarda İkinci Pasaporta Gerek Duyulur?

Bazı ülkeler birbirini kabul etmez. Bu nedenle de bir ülkenin kabul etmediği ya da tanımadığı bir ülkeye gitmek isterseniz diğer ülkenin damgasının pasaportunuzda olması sizin için olumsuz bir durum yaratabilir. Bu nedenle de iki tane pasaport kullanarak bu sorunun önüne geçmeye çalışabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
4 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Bodrum Yel Değirmenleri Tarihi
BİLGİ KÖŞESİ
Medya Okuryazarlığı Nedir? Amaçları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Yaban Mersini Nedir? Faydaları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Enginar Nedir? Faydaları Nelerdir?