02 Eylül 2022
216
ABONE OL

Pasaport Nasıl Çıkarılır? Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Dünyayı gezmeye başlamak için atılması gereken birkaç resmi adım vardır. İlk adım ise pasaport çıkarmaktadır. Pasaport başvurusu yapılarak işe başlanır. İlk defa pasaport çıkaracaklar ya da pasaportunu yeniletecekler için farklı işlemler yapılır. Peki, pasaport başvurusu nasıl yapılır, pasaport nasıl alınır?

Pasaport Nasıl Çıkarılır? Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Pasaport, ülkenizden dışarı çıkarak seyahat etmek isteyenler için yetkili kuruluş tarafından verilen uluslararası geçerliliği olan bir belgedir. Bu evrak, resmi bir kimlik belgesidir. Kişinin biyometrik fotoğrafının ve kimlik bilgilerinin yer aldığı, bir nevi nüfus cüzdanı yerine geçen pasaport aldığınız vizelerin ve ziyaret edilen ülkelerin kaydını tutmak için gereklidir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu'nun 12. maddesi göz önünde bulundurulduğunda T.C. vatandaşlarına verilen dört pasaport çeşidi vardır. Bu pasaport çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport)

Yeşil Pasaport (Hususi Damgalı Pasaport)

Gri Pasaport (Hizmet Damgalı Pasaport)

Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

Pembe Pasaport (Geçici Pasaport)

Bordo pasaport, pasaport başvurusu yapan her vatandaşa verilir. Umuma mahsus pasaport dışında diğer pasaportlar için başvuru sahiplerinin belli şartları karşılaması gerekir.

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport almak için gerekenler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesinden aldığınız randevu ile karşılanmaya başlar. Müdürlüğün web sitesinde bulunan TC kimlik numarası, isim, soyisim, doğum tarihi ve telefon numarası gibi bilgilerin istendiği formu doldurarak pasaport randevusu alabilirsiniz. Belirlenen gün ve saatte pasaport randevusuna gitmeden önce gerekli olan belgeleri hazırlamanız, pasaport harcı ve defter bedelini ödemeniz gerekir. Pasaportun geçerlilik süresine göre değişiklik gösteren harç bedeli, İş Bankası üzerinden ödenebilir. Peki, pasaport için gerekli evraklar nelerdir?

Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport için gerekli belgeler, pasaport başvurusu için nüfus müdürlüğüne gitmeden önce eksiksiz hazırlanmalıdır. Bordo pasaport için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

Nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi

6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf

Pasaport harcının ve defter bedelinin ödenmiş olduğuna dair dekont

18 yaşında olmayan ya da kısıtlı olmayan kişilerin yasal temsilcilerinin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları durumunda muvafakat belgesi

Eğer varsa eski pasaport

Öğrenciler için öğrenci belgesi

0 Yorum

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır?