08 Ocak 2022
220
ABONE OL

Niyet Mektubu Nedir?

Niyet mektubu diğer bir ifade ile cover letter genellikle yurt dışında lisans, yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen kişilerin yazmaları gereken ve aslında o kişinin o eğitim programına kabul edilip edilmeyeceğini büyük oranda etkileyen bir iki sayfalık bir yazıdır. Bu nedenle de aslında kolay gibi gözüken ama oldukça kafa karıştırıcı bir belgedir. Bundan dolayı sizler için genel hatlarıyla olarak niyet mektubunun ne olduğu ve nasıl yazılması gerektiği ile ilgili birkaç bilgi araştırdık.

Niyet Mektubu Nedir?

Niyet Mektubu Nedir?

Niyet mektubu genellikle yurt dışına okumak için gitmeyi planlayan kişilerin hazırlaması gereken ve referans mektubu, tez önerisi gibi birkaç belgenin yanı sıra kabul üzerinde büyük bir etkisi olan birkaç sayfalık metindir. Bu metin içerisinde dikkat edilmesi gereken ve planlanması gereken pek çok parametre vardır. Bu nedenle sizler için bu parametrelerin bazılarını derledik.

Niyet Mektubu Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Niyet mektubu yazarken dikkat edilmesi gereken ve neredeyse her niyet mektubunda değinilmesi gereken bazı noktalar vardır. Çünkü, niyet mektupları genel anlamda başvurduğunuz bölümün sizi tanıması ve neden o üniversitede o bölümü seçtiğiniz hususunda karşınızı ikna etmeniz süreçlerini içerir. Bu nedenle de niyet mektubunuzu yazarken neden o ülkeyi, üniversiteyi ve bölümü seçtiğinizi açıkça ifade etmeniz gerekir. Hatta eğer potansiyel danışman bulabildiyseniz o potansiyel danışman ile neden çalışmak istediğinizi de kısaca niyet mektubunuzda belirtmeniz önerilir.

Aynı zamanda o bölüm ve danışman ile çalışma alanlarınız benziyorsa veya daha önce yayınlanmış ya da yayımlanmış bir çalışmanız varsa bu çalışmalarda hangi kazanımların elde ettiğinize de değinmeniz önerilir. Çünkü, bu sayede karşınızdaki kişi sizin gerçekten o bölümü neden istediğinizi ve çalışma alanlarınızın nasıl uyuştuğunu daha iyi görebilir.

Niyet Mektubu Nasıl Yazılır?

Niyet mektubu yazmak aslında yukarıda bahsedilen dikkat edilmesi gereken noktaların her birine dikkat edilerek yazılmalıdır. Çünkü, niyet mektubu en genel anlamda sizin kendinizi karşıya pazarlamanız ve bu pazarlama neticesinde de kabul almaya çalışmanız mantığıyla ilerler. Bu bakımdan da aslında niyet mektubu yazarken hem kendinizi abartmadan övmeniz hem de gitmek istediğiniz okulu gerçeklikten kopmadan övmeniz gerekir. Böylelikle karşı tarafın nezdinde kendinizi daha pozitif bir algı yaratmanız kolaylaşır. Ancak, bir noktadan sonra sadece kendinizi ya da okulu övmeniz size bir şey kazandırmayacağı için karşı tarafa niyet mektubunuz ile kendinizi kanıtlamanız önerilir. Çünkü, büyük ihtimalle karşı taraf her gün onlarca niyet mektubu almaktadır ve sizin aslında yazdığınız metinden niyetinizi anlayacaktır.

0 Yorum

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Ev Dekorasyonunda Yeni Bir Çağ
BİLGİ KÖŞESİ
Metaverse Nedir?
Metaverse Nedir?
08.01.2022
89
BİLGİ KÖŞESİ
D Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?
BİLGİ KÖŞESİ
100/2000 YÖK Doktora Bursu Nedir?