24 Aralık 2021
748
ABONE OL

MSÜ Nedir? MSÜ’ye Kimler Girebilir? MSÜ Başvuru Şartları

MSÜ, Milli Savunma Üniversitesinin kısaltılmasıdır. 2016 yılında kurulan askeri yükseköğretim kurumu farklı bölümlere öğrenci alımı yapmaktadır. Milli Savunma Üniversitesine girebilmek için belli şartların yerine getirilmiş olması gerekir. MSÜ’ye kimler girebilir? MSÜ başvuru şartları nelerdir? MSÜ taban puanları nedir? İşte, MSÜ’ye dair merak edilenler.

MSÜ Nedir? MSÜ’ye Kimler Girebilir? MSÜ Başvuru Şartları

MSÜ Bölümleri Nelerdir?

Milli Savunma Üniversitesi de diğer üniversitelerdeki gibi çeşitli fakülteler bulunuyor. Bu fakültelere bağlı farklı bölümler mevcut. MSÜ bünyesinde eğitim veren bölümlerin sivil üniversitelerden farkı ise askeri alan eğitimi sağlamasıdır. Bu bölümlerin temel hedefi nitelikli subay ve astsubay yetiştirilmelidir.

MSÜ bölümünden mezun olan kişiler standart fakülte diplomasının yanı sıra eğitim gördükleri okula göre subay veya astsubay diplomasına sahip olur.  MSÜ’de Hava Harp Okulu, enstitüler ve meslek yüksek okulu bulunuyor.

Harp Okulu Bölümleri

Hava Harp Okulu, Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve Hava Harp Okulu olarak ayrılıyor.  Kara harp okulu bölümleri; elektronik mühendisliği, makine mühendisliği, endüstri ve sistem mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, inşaat mühendisliği, uluslararası ilişkiler, işletme ve yönetim bilimleri, strateji ve güvenlik, tarih.

Deniz Harp Okulu bölümleri ise elektrik ve elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, gemi makineleri mühendisliği, makine mühendisliği ve endüstri mühendisliğidir. Hava harp okulu bölümleri ise havacılık ve uzay mühendisliği, endüstri mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, elektronik mühendisliğidir.

Meslek Yüksekokulu Bölümleri

Milli Savunma Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bölümleri ise Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu, Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Ve Bando Astsubay Meslek Yüksekokuludur.

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu bölümleri; yapı tesisat teknolojisi, inşaat teknolojisi, bilgisayar teknolojisi, mekatronik, otomotiv teknolojisi, uçak teknolojisi, elektrik haberleşme teknolojisi, elektrik ve işletme yönetimidir.

Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu bölümleri ise mekatronik, otomotiv teknolojisi, inşaat teknolojisi, lojistik, elektronik haberleşme teknolojisi, bilgisayar programcılığı, hava trafik kontrol, elektrik, aviyonik uçak teknolojisi, mekanik uçak teknolojisi, güvenlik ve korumadır.

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu bölümleri ise bilgisayar programcılığı, işletme yönetimi, deniz ulaştırma ve işletme, uçak teknolojileri, elektrik teknolojisi, büro yönetimi, elektrik, gemi makineleridir. Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu bölümleri ise üflemeli ve vurmalı çalgılar, çalgı bakım onarımdır.

MSÜ enstitüleri ise şöyle sıralanabilir; Kara Harp Enstitüsü, Deniz Harp Enstitüsü, Hava Harp Enstitüsü, Müşterek Harp Enstitüsü, Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü, Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsüdür.  Ayrıca, üniversitede Hezârfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü, Milli Savunma ve Güvenlik Enstitüsü ve Fatih Harp Tarihi Araştırmaları Enstitüsü de bulunuyor.

MSÜ’ye Kimler Başvurabilir? MSÜ Başvuru Şartları Nelerdir?

MSÜ’ye girebilmek için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Harp Okullarına kadın ve erkek adaylar kabul edilirken, Astsubay Meslek Yüksekokullarına ise sadece erkek öğrenci alınıyor.

Harp Okullarına girmek için 20 yaşında, Astsubay Meslek Yüksekokulu için en fazla 21 yaşında bulunmak gerekiyor. Harp Okullarına girecek olan kız öğrencilerin ise 20 yaşını aşmamış olması gerekiyor.

Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuracak adayların ÖSYM tarafından önceden tespit edilen taban puanı kazanması gerekiyor.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
4 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Bodrum Yel Değirmenleri Tarihi
BİLGİ KÖŞESİ
Medya Okuryazarlığı Nedir? Amaçları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Yaban Mersini Nedir? Faydaları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Enginar Nedir? Faydaları Nelerdir?