07 Aralık 2022
112
ABONE OL

Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır?

Michelin Yıldızı, tüm dünyada kabul edilen gastronomi alanında en prestijli restoran değerlendirme sistemidir. Fransız lastik üreticisi Michelin tarafından 1900’lü yıllardan bugüne değin restoranlara verilen önemli bir prestij ödülüdür. Dünyanın farklı bölgelerindeki restoranların yer aldığı Michelin Rehberi, her yıl belirli dönemlerde açıklanmaktadır. Peki Michelin Yıldızı nedir, nasıl ortaya çıktı, nasıl alınır?

Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır?

Michelin Yıldızı Nedir?

1900’lü yılların başında Michelin lastiklerinin kurucusu ve yöneticisi Andre Michelin, kardeşi Edouard ile müşterilerine fayda sağlamak ve müşterilerinin araç kullanarak lastiklerini eskitmeleri amacıyla bir pazarlama stratejisi kurgular ve Fransızcası Michelin Guide olan Michelin Rehberi hazırlamaya karar verir. Hazırladıkları bu rehber, yolcular ve şoförlerin seyahat ederken yemek yiyebilecekleri, araçlarını tamir ettirebilecekleri ve benzin alabilecekleri lokasyonları kapsamaktadır.

İlk olarak Fransa'da 3 bine yakın araca bu rehberi ulaştıran Michelin kardeşler, 1904 yılında ise aynı rehberi Belçika'da yayınlarlar. İlk yıllarda yolcular ve şoförler için önemli lokasyonları içeren Michelin Guide, yemek yenebilecek mekanların artmaya başlamasıyla puanlama sistemi ile öne çıkar. Bu puanlama, Michelin Yıldızı adı verilen sistem ile yapılır. Rehberdeki puanlama sisteminde toplam 3 yıldız bulunmaktadır.

Kimsenin tanımadığı Michelin’in lezzet müfettişleri, her yıl farklı ülkelerde ve şehirlerde bulunan restoranları ziyaret ederek hangi restoranın yıldızı hak ettiğine karar verir. Michelin Yıldızı, restoranlara bir yıl geçerli olmak kaydıyla verilir. Lezzet müfettişleri, yıldız alan restoranları belirli aralıklarla ziyaret eder. Söz konusu restoran 1 veya 2 yıldıza sahipse yıldız sayısını artırabileceği gibi yıldızlarını kaybedebilir.

Michelin Yıldızı Nasıl Alınır?

Ünlü lastik firması Michelin, restoran seçimlerini yaparken kullandığı kriterlerde 1936 yılında değişikliğe gitti. Michelin Yıldızı verilirken kullanılan kriterler, Michelin Rehberi’nde belirtilir. Bu kriterleri, şu şekilde sıralayabiliriz:

Malzeme kalitesi,

Hazırlama ve pişirme konusunda ustalık,

Lezzetlerin ambiyans ile uyumu,

Ödeme karşılığının alınması,

Kalite standartlarındaki istikrar.

Beş madde olarak belirlenen Michelin Yıldızı kriterleri, 78 yıldır uygulanmaktadır. Bu kriterlerin yanı sıra Michelin Yıldızı almak isteyen restoranın ambiyansının menüyle bütünlüğü, hizmet kalitesi, temizlik, restoranın butik ve yenilikçi olması, şefin restoran sahibi olması, şefin Michelin Yıldızına sahip restoranlarda çalışma geçmişinin olması da Michelin Yıldızı almak isteyen restoranların dikkat etmesi gereken kriterlerdendir.

Michelin Yıldızı Anlamları Nelerdir?

1 Michelin Yıldızı, farklı tat ve aromalara sahip yemeklerin yüksek standartlarda hazırlandığı, yemek için en kaliteli malzemeleri kullanan restoranlara verilir. 2 Michelin Yıldızı, yemekleri ile şefinin kişiliğini, yaratıcılığını ve yeteneklerini yansıtan restoranlara verilirken 3 Michelin Yıldızı ise pişirme işlemlerini sanat formuna dönüştüren şeflere sahip restoranlara verilmektedir.

Bodrum’da Michelin Yıldızlı Şef

Sicilya’da Michelin Yıldızlı restoran Duomo’nun kurucusu ve sahibi şef Ciccio Sultano, Bodrum’daki Mammadrau adlı restoranda Türk ve Akdeniz tatlarını bir araya getirerek hazırladığı Sicilya lezzetleri ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
7 Şubat 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Şubat 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Şubat 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
4 Şubat 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Şubat 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Etkili Özgeçmiş Hazırlama Teknikleri Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Salep Nedir? Salep Faydaları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Yeni Taşınanlar İçin Ev Hediyesi Önerileri
BİLGİ KÖŞESİ
Bir Yaşam Tarzı Olarak Hayat Boyu Öğrenme