15 Ocak 2022
206
ABONE OL

Kimlik Yenileme Ne Zaman Bitiyor?

Gelişen teknolojiler ile birlikte dijitalleşen dünyaya bütün ülkeler adapte olmaya başlamıştır. Bu nedenle de çeşitli resmi süreçler ve belgeler daha dijital hale getirilmektedir. Bunlardan biri de nüfus cüzdanları diğer bir adıyla kimliklerdir. Değişen ve dijitalleşen dünyada ülkemizde kimlik kartlarını cipli hale getirerek teknolojiye ayak uydurmaya başlamış ve eski kimlikler yerine yeni kimliklerin yürürlüğe girmesi için çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaların neler olduğu, eski kimliklere ne olacağı ve yeni kimlik için gerekli olan şartlar merak edilmektedir. Sizler için bu soruları cevapladık.

Kimlik Yenileme Ne Zaman Bitiyor?

Eski kimliklerin aksine yeni kimliklerin hem ciplerinin olması hem de barkodlu sisteme adapte yapılarının olması dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler ile daha uyumlu bir porte çizmektedir. Bu nedenle yeni kimliğin eski kimliğe kıyasla çok daha fazla artısı vardır. Zaten ilgili kanunlar dahilinde eski kimliklerin yeni kimliklerle değiştirilmesi de bir gerekliliktir.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar

Yeni kimlik çıkarmak için hazırlamanız gereken bazı evraklar vardır. Bu evraklar genel hatlarıyla, nüfus cüzdanı/kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi gibi kurumlar mevzuatında kimlik yerine geçen belgelerden biri ve bunun yanı sıra 1 adet biyometrik fotoğraftır. Ayrıca, ilgili hükümler kapsamında yeni kimlik için ödemeniz gereken tutarın makbuzunun yanınızda olması gerekir.

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Yeni kimlik başvurusunda bulunulduğu takdirde kimlik kartı PTT tarafından kişinin evine teslim edilir. Bu teslim süresi ise PTT’nin, Nüfus Müdürlüğü’nün ve kargonun müsaitlik durumuna göre 7- 14 iş günü sürebilmektedir.

Yeni Kimlik Son Tarih

İlgili kanunlar gereğince eski kimliklerin belirli bir tarihe kadar yenilenmesi gerekir. Bu tarih son düzenlemeye göre 31 Aralık 2023 olarak düzenlenmiştir. Ancak, bu tarihin tekrar uzatılıp uzatılmayacağının bilinmediğinin altının çizilmesi gerekir. Bu nedenle de mümkün olan en kısa sürede kimliklerinizi yenilemeniz ve yeni kimlik kartına sahip olmanız önerilir. Çünkü, verilen sürenin aşılmasına rağmen hala yenilenmeyen kimlikler tespit edildiği takdirde çeşitli cezai süreçlerin yaşanabileceğinin altının çizilmesi gerekir.

0 Yorum

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır?