22 Kasım 2022
442
ABONE OL

İç Mimaride Renklerin Duygular Üzerindeki Etkisi

Işık ile hayat bulan renkler kişilerin duygularını etkiler. Duygular ile etkileşime geçer. Renkler nötr, pasif ve aktif olmak üzere üç gruba ayrılır. Nötr renkler beyaz, siyah ve gri renkleridir. Pasif renkler, aktif renklere göre ton olarak düşüktür. Odaklanma, konfor, sakinlik ve huzur gibi etkileri vardır. Aktif renkler ise pasif renklere göre daha parlaktır. Kişinin zihnini harekete geçirir. Dinamik ve güçlü renkler olarak bilinirler.

İç Mimaride Renklerin Duygular Üzerindeki Etkisi

Mavi

Mavi, en yaygın kullanılan renkler arasında yer alır. İç mekanlardaki kullanımında huzur, sakinlik ve samimiyet etkileri bırakır. İnsanlar üzerinde yatıştırıcı bir etkisi olduğunu inanılır. Bunların yanında mavi renginin tansiyonu düşürdüğüne ve kan akışını yavaşlattığına inanılır. Nazar boncuğunun da mavi renkte olmasının sebebi budur. Aynı zamanda mavi renk, yeme içgüdüsünü azaltan bir renk olduğu için fast food zincirlerinde ve restoranlarda tercih edilmez.

Kırmızı

İç mekanlarda tercih edilen en baskın renklerdendir. Sıcaklık, heyecan ve tutku hissi yaratır. Mekanın nasıl düzenlendiği ve nasıl kullanıldığı rengin insanlar tarafından nasıl algılandığını belirler. Bordo tonları baştan çıkarıcı ve boğucu hisler yaratırken parlak neon kırmızı tonları arkadaş canlısı bir izlenim bırakır. Yeme içgüdüsünü harekete geçiren ve iştah açan kırmızı renk, gıda sektöründe sıkça kullanılır. Oldukça dikkat çekici bir renk olmasına rağmen kişilerin uzaktan fark edemediği bir renktir. İnsanlar, zaman algısını azaltan bu rengin olduğu mekanlarda zaman kavramını kaybedebilir. Uykusuzluğa kapılabilir. Bu nedenle gece kulübü gibi mekanlarda kırmızı renk tercih edilir.

Turuncu

Dengeli bir renk olan turuncu, aynı zamanda enerjik, samimi, canlı ve dikkat çekicidir. İç mekanlarda kullanımı çok yaygındır. Mekanlarda yanlış bir şekilde kullanıldığında bir fiyaskoya dönüşebilir. Kişilere kapıdan içeri girdikleri anda rahat hissettirir. Sarı ve kırmızı renklerinin birleşimi olan turuncu, yaratıcılığı tetikler. Bu nedenle, okul ve ofis gibi yerlerde tercih edilir.

Sarı

En parlak renk olan sarı, en fazla enerji veren renktir. İnsanlar için canlı, uyarıcı ve mutlu etkisi vardır. Koyu sarı antik duygu verir. Daha açık tonları ise çocuklar arasında popülerdir. Okullarda ve kreşlerde sıklıkla tercih edilen bir renktir. Pozitiflik ve enerji veren bir renk olarak her yerde kullanılabilir. Arkadaş canlısı ve samimi bir etkisi de bulunur. Fazla kullanıldığında uyarıcılığı ve rahatsız ediciliği artan sarı rengi, bazı durumlarda geçiciliği ve ölümü de hatırlatabilir. Bu sebeple dikkatli kullanılmalıdır.

Yeşil

Mimari için sıra dışı bir renk olan yeşilin insanlar üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır. Doğanın rengi olan yeşil, barışçıl bir izlenim bırakır. İç mekanlarda sıkça kullanılan bu renk, özellikle çocuk odalarında kullanılır. Çocuğun hayal gücü için destekleyici bir etkiye sahiptir. Yeni bir başlangıcı sembolize eder. Harmoni ve dengeyi temsil eden yeşil, çeşitli tasarımlarda kullanılır.

Mor

Antik dönemlerde sıkça kullanılan mor nüansı, salyangozlardan çıkarıldığı için kraliyet ailelerinin ve soyluların kullanabileceği bir renk olmuştur. Asalet, yaratıcılık, bolluk, lüks ve soyluluğu içerisinde barındırır.  Açık tonları romantizm ile çağrıştırılan mor rengi, benzersiz ve kalıcı bir ambiyans yaratır.

Pembe

Pembenin özel bir tonu olan Baker Miller pembesi, sakinleştirici, dirençsiz bırakan bir etkiye sahiptir. Bu nedenle hapishanelerde sıkça kullanılan bir renk olarak bilinir. Hapishanedeki kişilerin saldırgan davranışlarını azaltma yönünde yapılan çalışmalarda kullanılır.

Siyah

Güç, tutku, modernlik, hırs ve zarafeti temsil eden siyah, birçok hissi uyandırır. Batı’da matemi sembolize eden siyah, Japonya’da mutluluğun simgesidir. Siyah mekan, düşünceli ve derin bir etki yaratır. Bazı zamanlar hoşnut olmama hissi de verebilir.

Gri

Gri, ağır ve diplomatik bir renktir. Aynı zamanda gözün en rahat ayırt ettiği renk olarak bilinir. Düz, soğuk ve durağan bir renk olan gri, insanlara ve mekana mesafe koyar. Dolayısıyla devlet dairelerinde sıkça kullanılan bir renktir.

Beyaz

Temizlik ve sadelik hissinin öncüsü olan beyaz, modern mimarinin vazgeçilmez rengidir. Kişilerin odaklanmasına yardımcı olan beyaz rengi, tasarımlarda ve mimari yapılarda büyük bir güce sahiptir. Saflığı, temizliği temsil eden beyaz renk, bunların yanında tüm renkler ile oldukça uyumludur. İç mekanlardaki kullanımında dinç ve dinamik his yaratan beyaz, aydınlık ve ferah ortamlar için sıkça tercih edilir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
4 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Bodrum Yel Değirmenleri Tarihi
BİLGİ KÖŞESİ
Medya Okuryazarlığı Nedir? Amaçları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Yaban Mersini Nedir? Faydaları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Enginar Nedir? Faydaları Nelerdir?