12 Ocak 2022
271
ABONE OL

Fantastik Edebiyat Severlerin Okuması Gereken Türk Yazarlar

Günümüz modern fantastik edebiyat anlayışı pek çok roman türüne kıyasla daha yeni bir tür olmaktadır. Çünkü, dünyada edebiyatı bakımından bakıldığında modern fantastik edebiyat eserlerinin ortaya çıktığı tarihlerde çok uzak bir tarih değildir. Hatta her ne kadar eski tarihlerde de fantastik roman ya da öykülere denk geliyor olsak da modern anlamda fantastik edebiyat eserleri Türk edebiyatı için çok daha yeni bir tarihe konumlandırılır. Bu nedenle edebiyatımızda çok fazla örneğine rastlanmaz.

Fantastik Edebiyat Severlerin Okuması Gereken Türk Yazarlar

Fantastik edebiyat genel anlamda doğaüstü, gerçekdışı bir yapıya sahip olan bir konudur. Bu bakımdan da günümüz yapısı içerisinde özellikle gençlerin ve genç yetişkinlerin okuduğu ve yazdığı bir roman türüdür. Ancak edebiyatımızdaki ilk modern fantastik roman örneklerini veren kişilere bakıldığında birkaç kişiden bahsetmek gerekir. Bu nedenle sizler için fantastik edebiyat sevenlerin okuması gereken Türk yazarlardan birkaç tanesini hazırladık.

İhsan Oktay Anar

Puslu Kıtalar Atlası ile bu alanda önemli eserler veren ve oluşturduğu roman dünyası ile okuyucuyu kendine çeken İhsan Oktay Anar, modern anlamdaki Türk fantastik romanların önemli eserlerini vermiştir.
Yaşar Onay

Necronomicon Ölüm Kitabı ile Türk fantastik edebiyatında bir etki yaratan Yaşar Onay, tarihi ve büyüyü harmanladığı bu eseriyle okuyucularına eşsiz bir his bırakmaktadır.

Saygın Ersin

Yedi Kartal Efsanesi ile Türk fantastik edebiyatında yankı uyandıran Saygın Ersin, efsaneler ile karanlığı birleştirdiği bu serisiyle karanlık fantazya alanında önemli bir eser sunmuştur.

Barış Müstecaplıoğlu

Perg Efsaneleri ile adını duyuran ve yarattığı büyülü dünya ile okurlarını fantastik dünyalara daldıran Barış Müstecaplıoğlu, hiç şüphesiz Türk edebiyatındaki modern fantastik romanların ilk örneklerini vermiştir.

Orkun Uçar

Habis Üçlemesi ile adından söz ettiren Orkun Uçar, yarattığı dünya ve oluşturduğu fantastik zemin sayesinde Türk edebiyatının fantastik türünde de gelişmesine olanak tanıyan bir yazar olmuştur.

Gülten Dayıoğlu

Mo’nun Gizemi ile fantastik edebiyata giriş yapan ve çeşitli çalışmalar yürüten Gülten Dayıoğlu, farklı alanlarda metinler yazıyor olsa da Türk fantastik edebiyatında da değinilmesi gereken bir isimdir

0 Yorum

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Ev Dekorasyonunda Yeni Bir Çağ
BİLGİ KÖŞESİ
Metaverse Nedir?
Metaverse Nedir?
12.01.2022
125
BİLGİ KÖŞESİ
Tez Savunması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
BİLGİ KÖŞESİ
D Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?
BİLGİ KÖŞESİ
100/2000 YÖK Doktora Bursu Nedir?