10 Ocak 2022
625
ABONE OL

Fantastik Edebiyat Sevenlerin Okuması Gereken Yazarlar

Fantastik edebiyat başlı başına bir edebiyat türü olması bakımından eşsiz bir yapısı vardır. Özellikle de yarattığı o eşsiz dünyalar ile okuyucuyu içine çeken fantastik romanlar tam bir gerçeklikten kaçış ve hayale dalış keyfi sunar. Ancak, fantastik edebiyatı anlamak için öncelikle fantastik edebiyatın kült yazarları diğer bir ifade ile tanrı ve tanrıçalarıyla tanışmanız gerekir. Bu yazımızda fantastik edebiyatın kurucuları arasında yer alan birkaç ustadan ve eserlerinden bahsedeceğiz.

Fantastik Edebiyat Sevenlerin Okuması Gereken Yazarlar

Fantastik edebiyatın uçsuz ve bucaksız hayal alemleri herkesi içine çeken bir yapıya sahiptir. Ancak, hiçbir tür bir anda ortaya çıkmadığı gibi fantastik edebiyatta bir anda ortaya çıkmamıştır. Fantastik edebiyatın temelleri aslında halk masalları, efsaneler ve mitolojilere dayanan bir edebiyat türüdür. Bu bakımdan da aslında bir anda ortaya çıkmamıştır. Fakat, günümüzdeki anlamında fantastik edebiyatın ilk eserleri J. R. R. Tolkien, Robert Jordan, Ursula K. Le Guin, Margaret Weis & Tracy Hickman gibi birkaç kişi tarafından oluşturulmuştur. Sizler için bu yazarları ve kitapları hakkında kısa bilgileri derledik.

J. R. R. Tolkien

Modern anlamda fantastik edebiyatın babası kabul edilen Tolkien, Yüzüklerin Efendisi serisi ile adını duyuran bir dilbilimcidir. Yüzüklerin Efendisi ise son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta gelen kitaplarından biridir. Büyü, tarih, dilbilim, sosyolojik durum gibi oldukça kapsamlı bir altyapıya sahip bir romandır.

Robert Jordan

Zaman Çarkı serisi ile adını duyuran ve yarattığı dünya bakımından eşsiz ve paha biçilemez bir yapı kuran Robert Jordan hiç şüphesiz günümüz fantastik edebiyatının en sağlam eserlerinden birini vermiştir.

Ursula K. Le Guin

Yerdeniz serisi ile adını duyuran Ursula K. Le Guin, yarattığı büyü dünyası ve sunduğu alt metinler ile bir fantastik edebiyattan çok bir toplum analizcisi görevi görmüştür. Bu bakımdan da fantastik edebiyatın kraliçelerinden biridir.

Margaret Weis & Tracy Hickman

Ejderha Mızrağı serisi ile adlarını duyuran ikili yarattıkları onlarca kitaplık seri ile okuyuculara yepyeni bir perspektif ve yepyeni bir dünya sunarak fantastik edebiyatın kurucuları arasında kendilerine ciddi bir yer edinmişlerdir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
11 Haziran 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
10 Haziran 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
9 Haziran 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
8 Haziran 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
7 Haziran 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Haziran 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Yaban Mersini Nedir? Faydaları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Enginar Nedir? Faydaları Nelerdir?